Így lehet könnyedén jégmentes a szélvédő - mutatjuk a reggeli fagy ellenszereit!
Visszatért a tél és vele a hajnali fagyok is. Ilyenkor sűrűn lefagy az autók szélvédője, amit néhány praktikával meg lehet előzni, néhány másikkal pedig könnyedén lehet orvosolni. Mutatjuk, hogyan érdemes jégmentesíteni az autókat!
Az indulás előtti jégmentesítés a sofőrök feladata és kötelessége is egyben, mivel akár baleset is lehet abból, ha nem, vagy csak részben lehet kilátni a szélvédőn. Mutatjuk, mi kell a hatékony jégkaparáshoz!
Mivel lehet megelőzni a szélvédő jegesedését?
Az ablaktörlő lapátokat hajtsuk fel minden hosszabb parkolást megelőzően, főleg éjszakára.
Takarjuk le a szélvédőt valamivel éjszakára, de semmiképp sem papírral. Egy mezei pokróc, vagy takaró is megteszi, de vásárolhatunk erre a célra kifejlesztett szélvédőtakaró fóliát is néhány ezer forintért.
Ezen kívül az autóban található szőnyegeket érdemes szövetről gumira cserélni, hogy elkerüljük a belső jegesedést.
Mivel érdemes jégmentesíteni a szélvédőt?
Rengeteg fajta jégkaparó vásárolható, nem is beszélve a jégoldó folyadékokról. A jegesedett szélvédő letisztításnak kezdetekor érdemes a motort beindítani, a fűtést felkapcsolni és a légbefúvókat a szélvédőre irányítani. A vastagabb jégréteget a szélvédő alján kialakuló olvadópontokon a legkönnyebb megkezdeni. Ha már egyszer megindul, akkor egyre könnyebb lehúzni.
Néhány hasznos tanács a jégkaparó használatához
A jégkaparók erős műanyag éleit, mint az eszköz neve is mutatja, a vastag jégnél érdemes használni, a gumiélekkel a lekapart felületeket érdemes áthúzni. Ugyanis a műanyag él nem követi a szélvédő ívelését, így csíkos marad az üvegfelület, amely beülve nagyon zavarja a kilátást.
A jégoldó spray hasznos megoldás, de csak azután, ha lekapartuk a jég nagy részét.
A vízforralójában előmelegített vizet az autó szélvédőjére önteni nem jó ötlet, és egyáltalán nem is hatékony. A forró víz jégre való öntésének nyertese valószínűleg a jég lenne, és ha van a szélvédőn egy apró, alig látható sérülés, a hirtelen hőmérséklet-változástól könnyen végigszaladhat a repedés.
Amíg az autó nem melegedett át, és a külső hőmérséklet fagypont alatti, addig ne használjuk a szélvédőmosó berendezést, mert a hideg üvegre szórt víz azonnal felfagy, megakadályozva a kilátást. Ez akkor is így történik, ha téli ablakmosó folyadék van a kocsi tartályában.
Mit tegyünk, ha befagyott az autó ajtaja?
Ne próbáljuk meg erőszakkal kinyitni az autó ajtaját, mert jó eséllyel le kell majd cseréltetnünk a gumitömítéseket.
Először is próbáljunk kinyitni egy másik ajtót, mondjuk az utasoldalit.
Ahelyett, hogy erővel rángatnánk, inkább nyomjuk meg két kézzel az ajtót, de ne a üvegezett részen. A cél az, hogy a tömítések közötti résekből eltávolítsuk a jeget.
Végső megoldásként melegítsünk fel vizet kb. 50 fokosra és óvatosan öntsük le vele körbe az ajtókeretet. Forrásban lévő vizet soha ne használjunk, mert tönkreteheti a fényezést! Az üvegre se kerüljön a forró vízből, mert a hirtelen hőmérséklet-emelkedés miatt az üveg szétrobbanhat vagy megrepedhet.