INSIDER

Szerző Ripost

Létrehozva: 2025.01.08.

Húsz százalékkal nőtt a földgáz ára Európában az ukrán döntés után - Bajban lennénk a rezsivédelem nélkül

Az ukrán gáztranzit január 1-jén leállt Szlovákia felé. Húsz százalékkal nőtt a földgáz ára.

Húsz százalékkal nőtt a földgáz ára Európában, pénzt vesz ki az emberek zsebéből az ukrán döntés. A Gazprom és az ukrán Naftogaz között 2019. december 30-án kötött 5 éves megállapodást a földgáz ukrán területen történő szállításáról. A szerződés lejárt, és a tranzitot Ukrajna a szlovák kérés ellenére sem hosszabbította meg.

Húsz százalékkal
Húsz százalékkal nőtt a gáz ára Európában az ukrán gáztranzit leállása óta - Fotó: Vladimir B. Aleksandrov /  Shutterstock

Húsz százalékkal nőtt a gáz ára az ukrán tranzit leállása után

Amióta december közepén véglegessé vált az ukrán tranzitútvonal kiesése, 20 százalékkal nőtt a földgáz ára az európai piacon. Magyarország azonban a mostani kihívásokkal teli környezetben is ragaszkodik a rezsicsökkentés eredményeinek megvédéséhez és ennek érdekében folytatjuk együttműködésünk a regionális partnereinkkel - írta közösségi oldalán Szijjártó Péter külügyminiszter. 

A szállítások leállása legjobban Szlovákiának fáj, mert a jövőben sokkal drágábban jut az energiahordozóhoz. Magyarországon a lakossági fogyasztókat a rezsivédelemnek köszönhetően nem érinti a drágulás. A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) információja szerint a fogyasztói gázárak hosszú idő óta nálunk a legalacsonyabbak Európában.

Fotó: MEKH

Szlovákia a gáztranzit leállítása miatt az Európai Bizottsághoz fordult, hogy egy EU-n kívüli ország veszélyezteti az uniós tagállam energiaellátás-biztonságát. Korábban Robert Fico szlovák miniszterelnök arról számolt be, hogy január 7-én Brüsszelben egyeztet az Európai Bizottság, a szlovák és az ukrán delegáció az Ukrajnán keresztül Szlovákiába irányuló gáztranzit leállítása ügyében. Az Európai Bizottság azonban lemondta a január 7-re tervezett tárgyalásokat az Ukrajnán áthaladó gáztranzitról, mert azokon nem lesznek ott az ukrán fél képviselői – közölte a szlovák kormányhivatal.
Robert Fico szlovák kormányfő korábban megerősítette, hogy a köztársaságban elegendő gáz áll rendelkezésre belföldi fogyasztásra, és a szlovák háztartások ára 2025-ben sem emelkedik, az ország veszteségei elsősorban azzal függnek össze, hogy az Ukrajnából érkező gázt nem tudják az Európai Unió más országaiba szállítani. A szlovák hatóságok korábban többször hangoztatták, hogy fenn kívánják tartani a lehetőséget, hogy területükön keresztül tovább szállítsák a gázt Nyugatra, hiszen a köztársaság évente mintegy 500 millió euró tranzitdíjat kap ezért.

Ausztria elsősorban Németország és Olaszország irányából érkező importtal igyekszik pótolni az ukrajnai tranzit megszűnése nyomán kiesett földgázmennyiséget. Szlovákia a nyugatról történő import mellett Magyarország felől juthat alternatív földgázforrásokhoz, miután hazánk gázellátásának döntő részét már a Török Áramlat vezetéken szerzi be.

A Világgazdaság szerint nemzetközi összehasonlításban az európai havi termékár (TTF február) jelentősen, 2 euróval haladja meg az ázsiai árszintet, közel ötször magasabb az amerikainál.
A napi árak a december végi szinthez képest 2-2,3 euróval nőttek, azonban a régió meghatározó és az ukrán útvonal kiesése miatt kritikusan érintett piacán, a CEGH-en december végéhez képest nem alakult ki nagyobb prémium a többi piachoz képest. A TTF árához képest 1 euróval magasabb a CEGH, a német piac árszintjéhez képest prémium még csökkent is január 1. hetében.
A határidős árak dinamikusan emelkednek a december végi árszinttel összehasonlítva (TTF árak), 2025. szeptember végéig a havi árak 3-3,5 euróval nőttek, 2026 végéig 2-2,5 eurós a növekedés.

Eközben Oroszországnak nem fáj túlságosan az ukrajnai gáztranzit vége, rekordtempóban áramlik az orosz LNG az EU-ba. Bár Vlagyimir Putyin orosz elnök elvesztette az ukrán területen keresztül történő gázeladásból származó bevétel egy részét, Oroszországnak vannak alternatívái a nyersanyag exportjára, amelyek megvédhetik az országot a súlyos gazdasági hatásoktól. Például azt tervezi, hogy tíz éven belül megháromszorozza a cseppfolyósított földgáz (LNG) exportját, annak ellenére, hogy a nyugati országok szankciókat vezettek be Oroszországgal szemben Ukrajna inváziója miatt - írta hétfőn a Bloomberg. Valószínűleg a gázvezetéken keresztüli gázexport sem okoz majd gondot, mert Oroszország más érdekelt felekhez, például Kínához irányíthatja majd az exportot.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek