kulcsár edina
Ritka égi jelenség hozta lázba december elején a csillagászokat. Legalább 20 obszervatórium követte végig, ahogy egy aszteroida égett el a Föld légkörében. A meteoritszakértő szerint néhány darab becsapódott Szibériában, aki pedig megtalálja, arra bizony rámosolyog a szerencse, hiszen milliókat érhet!
Először sokan azt hihették, hogy mindjárt eljön a világvége és a szívükhöz kaptak december elején, amikor kiderült: egy aszteroida halad a Föld felé! Szerencsére katasztrófáról szó sincs, ám új éves rekord viszont született. Ebben az évben negyedik alkalommal sikerült a csillagászoknak előrejelezni, hogy aszteroida csapódik be. Kereszty Zsolt, a Magyar Meteoritikai Társaság (MMT) elnöke szerint nemcsak ritka, de különleges esemény is történt: a földet ért meteoritok ugyanis aranyat érhetnek – és ez nem vicc!
A csillagászok és a civilek is ámulattal követték végig, ahogy egy aszteroida a Föld légterében megjelenik, majd tűzgömbként hasít az égen. „A tudomány diadala, hogy szinte percre pontosan ki tudták számolni az aszteroida becsapódást a csillagászok. A mostani becsapódás kuriózum!” – emelte ki az MMT elnöke.
Az aszteroida magyar idő szerint 17 óra 15-perckor érte el a Földet, és nagyjából 70 centiméter átmérőjű volt. A legnagyobb része elégett, ami pedig megmaradt belőle meteoritként csapódott be Szibéria keleti részén, a Léna-folyótól nem messze. Érdekesség: nemcsak új rekord született a hullással, hanem a döbbenetes égi jelenség épp egy több mint 100 éves rejtély helyszínéhez közel esett meg. A mostani meteoritkövek, vélhetően kettő, az oroszországi Köves-Tunguszkánál csapódtak be, ott, ahol régen egy tűzgömb tarolt le mindent! Fák dőltek ki.
Azóta sem tudjuk, pontosan mi okozta az akkori jelenséget. Egy nagyon laza üstökös, ami elpárolgott hatalmas energiahullámmal? Vagy egy olyan aszteroida volt, ami utána lepattant a Föld légköréről? Tök véletlen, de nem messze van a jelenlegi becsapódás helye a Tunguszkaitól. Ez nagyon érdekes!
- mutatott rá a szakértő.
A meteorit drágább, mint az arany és nagyon kevés van belőlük a Földön, ezért egy szűk kör gyűjti őket és akár hatalmas összegeket is képesek fizetni értük, befektetésként tekintenek rájuk. A hullást több civil is követte, ami miatt az aszteroidából levált meteoritok értéke még nagyobb. A mostani két meteorit sokat érhet – csakhogy kevés esély van rá, hogy bárki is megtalálja.
„Az előrejelzett becsapódású meteoritok drágábbak, mert kevés van belőlük. A mostaniaknak is nagy az értékük. Több száz euró is lehet grammonkénti ára. Nagyjából egy kilogramm maradhatott belőle, ami széthullott több darabra. Lehet akár 50 grammos is belőle a Földön, ami több millió forintot is érhet. Viszont esélytelennek találom, hogy bárki megtalálná. Fél méter hó fedi a környéket, nyáron pedig lápos, iszapos a hely” – zárta szavait Kereszty Zsolt.
Az aszteroida csak hab volt a tortán ezen a héten. A csillagászok figyelmeztetést adtak ki, mert a hónap első hétvégéjén, december 7-én egy újabb égi jelenségnek lehetnek sokan szemtanúi. A Svábhegyi Csillagvizsgáló közölte, hogy aznap este érdemes lesz az égre nézni. „Szombaton este kerül oppozícióba, vagyis a Földdel való szembenállásba a Jupiter. A gázóriás fényessége és látszó átmérője is ekkor lesz a legnagyobb, így a jelenség több szempontból is különleges lesz” - közölték.