tóth gabi
Az idei év igazán elkényeztetett minket már eddig is látványos égi jelenségekkel, ennek pedig még korán sincs vége! Látványos csillaghullás vár ránk november első felében, ugyanis érkezik a Tauridák meteorraj.
Kétségtelen, hogy a soron következő csillaghullás megfigyeléséhez bizony már jó vastagon fel kell öltözni, de ezt az apró kellemetlenséget és egy kis vacogást mindenképpen megéri a Tauridák meteorraj!
Angolszász nyelvterületeken halloween-i tűzgolyóknak nevezik a Tauridák meteorrajt, amely a Taurus (Bika) csillagképről kapta a nevét, mivel a hullócsillagok ennek a csillagképnek az irányából figyelhetők meg. A meteorraj megcsodálásához ráadásul nincs szükség speciális felszerelésre, viszont a fényszennyezés jelentősen megnehezítheti a dolgunkat, ezért érdemes eltávolodni a városoktól, ha igazán látványos csillaghullásban szeretnénk részesülni.
A Tauridákat két csoportra oszthatjuk: egy északi és egy déli csoportra – írja a Wikipedia. Mindkettőre jellemzők a lassú és fényes meteorok, darabszámra ugyanakkor egyik sem ad valami sokat. Ám ami látható lesz, az annál látványosabbnak ígérkezik. A Déli Tauridák maximuma idén november 4-ről 5-re virradó éjjelre ígérkezik. Ez abból a szempontból is szerencsés, hogy nem lesz holdfény, ami zavarná a hullócsillagok megfigyelését. Sajnos ugyanez már nem mondható el a november 11-ről 12-re virradó éjszakán, amikor az Északi Tauridák maximuma érkezik – erős holdfényben. Ez sajnos rontja majd a megfigyelést, de azért ezzel együtt is könnyen láthatunk majd egy-egy látványos hullócsillagot!
A Tauridák meteorjai az Encke-üstökösből itt maradt szemcsék és óránként maximum 3-4 meteort láthatunk belőlük. A déli és az északi maximumok közötti időszakban sem maradunk hullócsillagok nélkül: a köztes időszakban ugyanis mindkét rajból emelt számban érkezhetnek a meteorok, vagyis a november 4-e és 12-e közötti éjszakákon is érdemes lehet az eget kémlelni. Ehhez a Fiastyúktól jobbra kell majd fordítani a tekintetünket.