tóth gabi
Az angliai kórházakban bevezetik a „halálkalkulátort”, ami egy egyszerű EKG-ból megjósolja a halál időpontját. De vajon fel vagyunk készülve erre az emberfeletti tudásra?
Az Egyesült Királyság több száz kórházában vezetik be a „mesterséges intelligencia-halálkalkulátort”, amely képes lesz a betegek esetében előre megjósolni a halál időpontját, egy egyszerű EKG-vizsgálat után.
A rendszer neve AIRE, és az elmúlt hónapok tesztjei során elképesztő, 78%-os pontossággal becsülte meg a helyes eredményt. A rendszer úgy működik, hogy az EKG-vizsgálaton részt vevő betegeknél megállapítja az esetleges halálozási kockázatát és abból kikövetkezteti ki, hogy a halálozás bekövetkezik-e a következő 10 éven belül. Az új technológiát 2025 közepén tesztelik a brit egészségügyi rendszerben, és ha a próbák sikeresek, 5 éven belül az összes brit kórház alkalmazná.
Dr. Arunashis Sau, a projekt vezető kardiológusa az Imperial College Healthcare intézetben, úgy nyilatkozott, hogy az AIRE célja sosem a humán orvosok helyettesítése volt.
Valami emberfelettit akartunk létrehozni – olyasmit, ami olyan kockázatokat is képes felismerni, amelyeket egy orvos egy szokványos EKG-ból nem tudna kiszűrni.
Az AIRE úgy működik, hogy „beolvassa” a páciens szívverésének adatait, hogy feltárhassa a jövőbeli szívbetegségeket, például a szívritmuszavarokat vagy a szívelégtelenséget.
A mesterséges intelligenciával működtetett technológia a tesztek során több mint 189 ezer beteghez tartozó, 1,16 millió EKG vizsgálat adatait használta fel, hogy a lehető legpontosabb előrejelzést adja.
Dr. Fu Siong Ng, az Imperial College Healthcare kardiológusa szerint a cél az, hogy minden olyan beteg, akinek kórházi EKG-ja van, részt vehessen majd ebben az újfajta elemzésben. Az AIRE előre jelezheti a különböző egészségügyi kockázatokat, ezzel lehetőséget adva az orvosoknak, hogy időben beavatkozzanak, és megakadályozzák a halálos betegségek kialakulását. 2024 elején a szív- és érrendszeri betegségekből eredő korai halálozási adatok riasztó mértékben emelkedtek az Egyesült Királyságban, és több mint egy évtizedes csúcsot döntöttek meg.
A halál előrejelzése rendkívül kényes terület is lehet, különösen, ha a mesterséges intelligenciától származik a biztosnak vélt információ.
Dr. Makai Gábor pszichológus szerint:
A biztos halál ismert időpontja felerősítheti a félelmeket és a szorongást, akár bénultságot is okozhat. Sok ember számára ez még a halálfélelmet is fokozhatja.
A szakértő felhívta a figyelmet arra, hogy az életvitel és az egészség romlásának megelőzése sokkal inkább az emberek saját kezében van.
A szív- és érrendszeri betegségek megelőzése a mi kezünkben van. Az életmódunk, a táplálkozásunk, a rendszeres mozgás és a megfelelő pihenés mind olyan tényezők, amelyek csökkenthetik az elhalálozás kockázatát. Ha ezekre odafigyelünk, jelentős eséllyel befolyásolhatjuk az egészségünk alakulását – és ez valami, amit a mesterséges intelligencia nem tud pontosan előre jelezni.
Dr. Makai Gábor hangsúlyozta, hogy a technológia pszichológiai szempontból is kockázatos lehet, és akár teljesen megváltoztathatja valakinek az élethez való viszonyulását:
Az, hogy valaki megtudja a halála várható időpontját, beszűkítheti az élet minden területét. Sok esetben fennállna a veszélye annak, hogy az illető elveszti az élete felett az irányítást, és pusztán a megjósolt időpont határozná meg a döntéseit. Valamint a halál kérdése az egyik legnagyobb rejtély az emberi életben. Ha azt hisszük, hogy az AI biztos választ tud erre adni, az már önmagában tévút lehet.
Az új mesterséges intelligenciával ellátott technológia előrejelzéseitől függetlenül Dr. Makai Gábor arra bíztatja az embereket, hogy inkább a helyes életmódra és az egészségük karbantartására ügyeljenek.