kulcsár edina
A magyar kultúra legnagyobb kincseit lopták el az éjszaka leple alatt negyvenegy évvel ezelőtt, 1983. november 5-én. A Szépművészeti Múzeumot ért rablás olyan volt, mintha a szívét tépték volna ki az országnak.
Negyvenegy évvel ezelőtt, 1983. november 5-én történt A Rablás, ami az egész országunkat megrengette. A Szépművészeti Múzeumot ért támadás valósággal sokkolta Magyarországot. Hét különösen értékes festményt loptak el, olyan művészi remekműveket, amelyeket a világ legnagyobb múzeumai is irigyeltek volna. A tolvajok könnyű prédát találtak, hiszen a múzeumnak szinte nem volt működő biztonsági rendszere.
A tolvajok éjszaka érkeztek a múzeumhoz, egyikük ügyesen kivágta az épület egyik ablakát, mintha csak egy darab papír lenne, ám bentről senki sem hallotta a neszt. Az épületben pedig könnyű szerrel megszerezték a képeket és azokat el is vitték a bűnözők. A tolvajok a Dunába dobták a képek kereteit, melyeket a rendőrök Százhalombattánál találtak meg. A műkincsek után a fél világ kutatott - Olaszországtól a Szovjetunióig mindenki a nyomukban volt. A magyarok egy emberként keresték az elrabolt értékeket. A rendőrség felhívta a lakosok figyelmét arra, hogy aki bármit tud a képek eltűnéséről, jelentkezzen. A történet még izgalmasabb fordulatot vett, amikor egy apa jelentette, hogy lánya, a 17 éves Katalin eltűnt. A lány éppen Olaszországot tanulmányozta és arról álmodozott, hogy oda megy férjhez.
Végül egy görög kolostor kertjében bukkantak rá az elrabolt műkincsekre, amik egy bőröndbe voltak zárva, mintha csak egy hétköznapi csomag lenne. Az örömhír gyorsan bejárta a világot, a festményeket különleges repülőgéppel hozták haza és ünnepélyes keretek között helyezték azokat biztonságba.
A képek eltűnése után a minisztérium keményen megbüntette a múzeum vezetőit. Garas Klárát és Szentléleki Tihamért kirúgták és nyugdíjba küldték.
Ezután szigorú védelmet kapott a neves intézmény. Sok összeesküvéselmélet látott napvilágot, sokan úgy vélték, hogy a románok szervezték az egész műveletet. Az évszázad magyarországi bűnténye alapjaiban rengette meg a Kádár-korszak remek közbiztonságáról állandóan sulykolt képet. Míg az egész ország aggódott a lopott képekért, addig a kommunista vezetés inkább elhallgatta az igazságot.