kulcsár edina
A mobilitás világában az útlevél ereje rendkívül fontos tényező. Azok a magyarok, akik rendszeresen utaznak külföldre, tapasztalatból tudhatják, hogy magyar útlevél birtokában nem sok kellemetlenség éri őket. Mutatjuk, hogy miért!
Egy-egy útlevél értékét számos szempont befolyásolhatja. Ezeket figyelembe véve szokták rangsorolni az okmányokat, hogy kiderüljön, mekkora mértékű utazási szabadságot élvezhet egy-egy ország állampolgára a hazája által kibocsájtott dokumentummal a zsebében. Arról már korábban beszámoltunk, hogy az egyik ilyen mértékadó rangsort a Henley & Partners nevű brit tanácsadó cég állítja össze és frissíti negyedévente. Az általuk legutóbb közzétett listán a 106 vizsgált ország közül a rendkívül előkelő hetedik helyezést szerezte meg a hazánk úti okmánya. Most azonban egy másik összevetés, a VisaGuide indexe is alátámasztotta a tényt, miszerint a világ legjobbjai közé tartozik a magyar útlevél!
A Henley Passport Indexhez hasonlóan a VisaGuide Passport Index is összesen 199 különböző útlevél vízummentességét értékeli 227 utazási globális utazási célponthoz viszonyítva. A két vizsgálat azonban merőben más megközelítést alkalmaz.
A Henley & Partners viszonylag egyszerű módszertant alkalmaz: az egyes útlevelek összpontszáma megegyezik azon úti célok számával, ahol nincs szükség vízumra. Ez a megközelítés egyértelmű és könnyen érthető rangsorolási rendszert biztosít. Ugyanakkor minden úti célt egyformán kezel anélkül, hogy figyelembe venné az olyan tényezőket, mint az egyes úti célok gazdasági vagy geopolitikai jelentősége.
Ezzel szemben a VisaGuide egy árnyaltabb és átfogóbb pontozási rendszer szerint rangsorolja az okmányokat. A legmarkánsabb különbség, hogy a célország is pontozva van különböző nézőpontok – például a GDP, az életszínvonal vagy a turizmus – szerint. Ezt kombinálják az egyes célállomások vízumkötelezettségével, ami sokkal összetettebb és még inkább releváns rangsort eredményez. Ráadásul míg a Henley Passport Index csak 0 és 1 pontot ad, addig a VisaGuide pontjai szélesebb skálán mozognak. A részletesebb megközelítés azt jelenti, hogy a gazdasági, turisztikai és egyéb szempontok alapján jelentősebb országokhoz való hozzáférés jelentősen javítja az útlevél helyezését iEnnek tükrében még nagyobb presztízsértéke van annak, hogy a VisaGuide által összeállított listán a 199 vizsgált okmány közül a magyar útlevél az előkelő ötödik helyet szerezte megEbben a rangsorban is Szingapúr végzett az élen, csakúgy, mint a Henley & Partnersnél, de általánosságban megállapítható, hogy a különböző szempontrendszerek ellenére nincs markáns különbség a két lista között. A VisaGuide rangsorában Szingapúr útlevele után a spanyol, az olasz és a francia következik, majd jön a magyar, megelőzve a német útlevelet.