tóth gabi
A népszerű üdítővel kapcsolatban annyi a városi legenda, mint égen a csillag, így itt volt az ideje, hogy kiderítsük: mi az, ami igaz és mi az, ami valójában csak bődületes kamu. A kóla-legendákból szinte mindent kipróbáltunk, mutatjuk, hogy mi vált be és azt is elmondjuk, hogy miért.
Sokak szeme elkerekedik, amikor azt olvassák a neten, hogy a kólával takarítani is lehet, de még nagyobb megdöbbenést vált ki az, hogy akár a hajadat is megmoshatod vele. Az már csak hab a tortán, hogy a fogyasztása csökkenti a fájdalmat. Na most akkor mi van? Ha a kóla lemarja a vízkövet és a rozsdát, akkor hogy nem roncsolja a hajat és hogy lehet valóságos csodaszer? Ebben a szédületes kalamajkában nem csoda, ha összezavarodik az ember, ezért hogy neked ne kelljen, mi egytől egyig kipróbáltuk helyetted ezeket a városi legendákat.
Vízköves vízforraló, odaégett zsírfoltos edény, szennyezett ékszerek és érmék, foltos ablak, dísztárgyba beragadt rágó, szinte minden rendelkezésünkre állt, hogy teszteljük mindazt, amit a kóláról mondanak. A vízforralós trükk volt a legkönnyebb, hiszen miután beleöntöttük a kólát, csak fel kellett forralni, leönteni, majd kiöblíteni. Nos, az eredmény magáért beszél. Már egy alkalommal is képes volt leoldani a vízkő jelentős részét, de a kívánt hatás érdekében érdemes többször próbálkozni. Az ezüst ékszerek kitisztításához szintén forró kólát ajánlanak, így egy tűzhely segítségével felforraltuk a szénsavas üdítőt, majd belehelyeztük az ékszereket és 10 percig hagytuk őket ázni. Az eredmény megdöbbentő. Bár az ékszerek nem voltak brutálisan koszosak, de a kóla varázslatosan csillogóvá tette őket.
Sokak szerint ezek a trükkök nem csak forró kólával működnek, így ezt is kipróbáltuk. Rozsdás tárgyakat és szennyezett érméket tettünk egy csészényi kólába, egy zsíros edényt pedig a mosogatóban áztattunk be, majd 1 órán át ázni hagytuk őket. Őszintén? Szinte semmi sem történt! A rozsdával és az odaégett zsírfoltokkal semmit sem tudott kezdeni a kóla. Persze egy alapos takarítás kóla és dörzsi szivacs segítségével képes javítani a helyzeten, de őszintén: miért használnál kólát, ha a zsíroldót is feltalálták már? Lapunknak Traszkovics Zsolt élelmiszermérnök azt is elárulta, miért képes oldani a szennyeződéseket a kóla.
A kóla a savtartalma miatt lehet képes ezekre a házi praktikákra, de ez egyáltalán nem egyedi, hiszen ez elmondható a többi szénsavas üdítőitalról is
– mondta el lapunknak a Diatra Mérnöki Iroda szakembere, aki a kóla helyett az ecetet javasolta, ami jóval olcsóbb, ráadásul sokkal hatékonyabb is a kólánál. Ezek után talán már te is kitaláltad, hogy a rágót sem szedi ki a kóla a hajadból, de még dísztárgyakból se, így bizony marad az ecetes olló. Az ablakpucolás azonban meglepő eredményt hozott. A kólát egy szórófejes flakonba töltöttük, ráfújtuk az ablakra, majd letöröltük. Az eredmény szép és csillogó lett, és ami még megdöbbentőbb, az az, hogy nem maradt tőle ragacsos az üveg.
A netezők szerint, ha kólával mosol hajat, selymessé és ragyogóvá válnak a tincseid tőle. Kissé félve, de újságírónk is bevállalta, hogy megmossa a haja egyik felét kólával, hogy jól látszódjon a különbség. Szerencsére a hajának nem lett baja, de azt is elárulta, mit tapasztalt a hajmosás során.
Miután leöblítettem a hajam kólával, meglepődtem, mert egyáltalán nem tűnt ragacsosnak, szimplán vizesnek. Ezután megmostam samponnal és megszárítottam. Az eredmény várakozáson felüli, ugyanis valóban fényes és puha lett tőle a hajam
– mesélte lelkesen újságírónk, aki azért hozzátette, ez a praktika biztosan nem kerül be a szépségápolási rutinjába, hiszen szerencsére feltalálták már a sampont, ami azon túl, hogy selymessé és fényessé varázsolja a hajat, még egészségesebbé is a benne lévő erre alkalmas összetevőktől.
A netezők szerint sok más mellett a kóla arra is kiválóan alkalmas, hogy csillapítsa a fájdalmat. Ajánlják másnaposságra, hasfájásra, sőt fejfájásra is. Erről újságíróink nem referáltak, de az élelmiszermérnök erről a teóriáról is lerántotta a leplet.
A kólának nincs olyan összeevője, ami ezt megmagyarázná, viszont a magas víz- és cukortartalma valóban képes lehet vitalizálni és hidratálni, ám én kóla helyett inkább a vizet és az ásványi anyagokat tartalmazó pezsgőtablettákat ajánlom
– árulta el lapunknak az élelmiszermérnök. Tehát igaz, hogy a kóla segít, ha egy picit rosszul vagy, de nem a kóla a csodaszer, hanem a víz és a szénhidrát, ami picit feltölti a szervezeted, ezáltal jobban érzed tőle magad. Nos, most, hogy mindezt tisztáztuk, döntsd el te magad, hogy minek dőlsz be a kólával kapcsolatban és minek nem. Egy biztos, ez a sokak által kedvelt szénsavas üdítő elsősorban szomjoltásra alkalmas, ám arra érdemes odafigyelni, hogy ne víz helyett inkább csak élvezeti forrásként fogyassza az ember.