kulcsár edina
A magyar adórendszer nemzetközi rangsorok szerint a világon az egyik legversenyképesebb, és jövőre újabb könnyítések jönnek.
A magyar kormány továbbra is elkötelezett az adókönnyítések politikája mellett, így 2025-ben újabb enyhítések várhatók. A részletekről Varga Mihály pénzügyminiszter nyilatkozott a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) nyolcadik alkalommal megrendezett adókonzultáció konferenciáján.
A tárcavezető kiemelte, hogy a magyar uniós elnökség legfontosabb témája a versenyképesség erősítése, és az adórendszer fontos része a versenyképességnek.
A 2010-ben meghirdetett adócsökkentés politikájának eredményeként jelentősen mérséklődött az adóelvonás mértéke, ugyanakkor Magyarország az uniós tagországok közül az egyik legnagyobb gazdaságfehérítést hajtotta végre
- fejtette ki Varga, aki a 2025-ös adómódosításokkal kapcsolatban kiemelte:
További két évvel meghosszabbítják a kedvezményes, 5 százalékos lakásáfát, megduplázzák a családi adókedvezményt, emellett idén év végével kivezetik a gyógyszergyártói, a távközlési, illetve a légitársaságok különadóját.
Varga Mihály előadásában rámutatott: az adócsökkentések úgy voltak tarthatók, hogy a kivetett adókat hatékonyabban szedte be a NAV.
A miniszter ismertette: a gazdaságfehérítés eredményeképpen az áfa-rést 2021-re 4,4 százalékra tudták csökkenteni, ami a 2010-es értékhez képest csaknem 18 százalékpontos csökkenés.
A hatékonyságot segítette az adónemek csökkentése is: míg 2010-ben 64 adónemmel működött a magyar adórendszer, jövőre ezek száma már csak 54, és később még tovább mérséklődhet. Nemcsak az adók száma, hanem az adóelvonás mértéke is csökkent, a GDP-arányos adóelvonás 2009-ben 40 százalék körül alakult, mára ez 35 százalék alatt van, ami az Európai Unión belül a harmadik legjobb eredmény – jelezte.
A pénzügyminiszter kiemelte: a 2010-es évek során a munkát terhelő adókat gyakorlatilag megfelezték, a fogyasztási típusú adókra helyeződött át a hangsúly. Egy átlagos jövedelmű egyedülálló kereső esetében az adóéket 53-ról 41 százalékra csökkentették, ami a legnagyobb csökkenés az unión belül. Az átlagos csökkenés ennél is nagyobb, 53,6 százalékról 36,8 százalékra mérséklődött az adóék 2023-ig.
A vállalkozásokat érintő társasági adókulcs 9 százalékos, ami a legkedvezőbb az Európai Unióban.
Varga Mihály hangsúlyozta: a költségvetés egyensúlyát meg kell őrizni, ugyanakkor az adóhivatal még hatékonyabb munkája teret nyithat a további adókönnyítések előtt.