tóth gabi
Tegyük újra naggyá Európát!
Magyarország veszi át az Európai Unió soros elnökségét. Július elsejétől egészen december 31-ig tölti be hazánk a tisztséget. A hirado.hu az előttünk álló féléves ciklus legfontosabb prioritásairól kérdezte Lajkó Fannit, az Alapjogokért Központ elemzőjét.
Ma kezdi meg féléves EU-elnökségét Magyarország. Milyen nehézségek adódtak az ide vezető úton?
Magyarország a mai napon átvette az EU soros elnökségét, de az ide vezető út koránt sem volt egyszerű, ugyanis e pozíció betöltésében többször és többféle módon megpróbálták hazánkat ellehetetleníteni. 2023. június 1-én az EP plenáris ülésén jelentésben mondták ki, hogy Magyarország nem alkalmas a soros uniós elnökségre. A nemzeti érdekek és a nemzeti érdekérvényesítés ellen az elmúlt öt évben sokat dolgozó Cseh Katalin és Donáth Anna, Ujhelyi István, a DK-s Ara-Kovács Attila, Dobrev Klára és Molnár Csaba is megszavazták a határozatot. Az Európai Parlament két szakbizottsága 2023. július 17-ei közös ülésén bemutatott egy jelentést, amiben egy magát függetlennek aposztrofáló szervezet javaslatokat fogalmazott meg arra vonatkozóan, hogy hogyan lehetne Magyarországtól és Lengyelországtól elvenni a soros uniós elnökség lehetőségét.
Mik lesznek a magyar elnökség legfontosabb prioritásai?
A könyörtelen politikai támadások és nyomásgyakorlás ellenére Magyarország készen áll arra, hogy világos jövőképével és határozott prioritásaival az élen járjon. A magyar elnökség hét kulcsfontosságú prioritást vázolt fel, amelyek tükrözik az erősebb, versenyképesebb és összetartóbb Európa iránti elköteleződést. A prioritások között szerepel a versenyképesség és az európai védelmi politika megerősítése, az illegális migráció megfékezése, a kohéziós politika jövőjének alakítása, fenntartható és versenyképes európai mezőgazdaság és a demográfiai kihívások kezelése, valamint a nyugat-balkáni országok integrációjának erősítése.
Lajkó Fanni, az Alapjogokért Központ elemzője (Forrás: Facebook).
Mit jelenthet Magyarország és az EU számára a magyar elnökség, milyen változásokat hozhat az, hogy hazánk lesz a soros elnök?
A globális instabilitás, a biztonsági sebezhetőség, az illegális migráció, a természeti katasztrófák, az éghajlatváltozás és a jelentős demográfiai változások idején Magyarország vezető szerepe kulcsfontosságú lesz e kihívások kezelésében és az EU világos, előremutató menetrendjének meghatározásában. Miközben háborúkkal, globális versennyel és intézményi reformok szükségességével kell szembenéznünk, a magyar elnökség feladata lesz, hogy
Orbán Viktor az utóbbi időben a legbefolyásosabb EU-tagállamok vezetőivel (Emmanuel Macron, Giorgia Meloni, Olaf Scholz) tárgyalt a célkitűzésekről. Miről szóltak ezek a tárgyalások, és milyen eredménnyel zárultak?
Orbán Viktor Európa-szerte ismertette a magyar elnökség programját, ami pozitív visszhangra lelt Rómában, Párizsban és Berlinben is. Egyetértési pontok alakultak ki abban, hogy Európa versenyképességét fokozni kell, hiszen az EU-nak egyre kisebb a világban betöltött gazdasági és politikai súlya, vezető szerepét nem tudta növelni az elmúlt évtizedekben, a folyamatok alakulásába nincs érdemi beleszólása, ehelyett csupán a világpolitikai események megfigyelőjévé vált. Ahhoz, hogy ezt a célt elérjék, fontos szerepet töltenek be a Nyugat-Balkán országai, akiknek a csatlakozása új gazdasági fellendülést hozna, amit a nyugati vezetők is beláttak. Amellett, hogy a tárgyalásokon a vezetők kifejezték az elégedettségüket a magyar elnökség programja iránt, a kétoldalú kapcsolatok is nagy szerepet kaptak. A brüsszeli politikában a változás szele süvített végig, így az EU hosszútávú irányvonalának, az európai parlamenti erőviszonyok alakulásának kérdése is fontos téma volt ezeken a találkozókon.
Magyarország veszi át az európai uniós soros elnökséget. Július elsejétől egészen december 31-ig tölti be hazánk a tisztséget. A magyar elnökség központi célkitűzése az európai versenyképesség megerősítése lesz.
Hétfőtől Magyarország veszi át az irányítást és egészen december 31-ig tölti be az elnöki pozíciót.
Tárgyalt Berlinben Olaf Scholz német kancellárral,
Orbán Viktor akkor azt mondta:
Azt követően Giorgia Meloni olasz miniszterelnökkel egyeztetett Rómában a miniszterelnök.
a demográfiai intézkedéseket, a versenyképesség növelését és az európai védelem erősítését is – jelentette ki az olasz kormányfő.
Majd Párizsba utazott a miniszterelnök, ahol Emmanuel Macron francia államfővel tárgyalt. Orbán Viktor a találkozó után az M1-nek azt mondta:
„A francia elnökkel sikerült megállapodnom arról, hogy a magyar EU-s elnökség programját, amelynek középpontjában az európai gazdaság megerősítése áll, ezt az elnök támogatja. Tehát Berlin, Róma után Párizstól is megkaptuk, itt is megkötöttük a megegyezést, megkaptuk a jóváhagyást, hogy a következő fél év Európában a magyar elnökség alatt az európai gazdaság versenyképességének javításáról szóljon”– hangsúlyozta Orbán Viktor miniszterelnök.
A magyar elnökségnek hét célkitűzése van: helyreállítani az EU versenyképességét, megerősíteni az európai védelmi politikát, elérni az unió bővítését, kezelni az illegális migrációt, kialakítani a kohéziós politika jövőjét, gazdaközpontúvá tenni az uniós agrárpolitikát, és megoldásokat találni a demográfiai kérdésekre.
A magyar európai uniós soros elnökség központi célkitűzése az európai versenyképesség megerősítése – közölte az európai uniós ügyekért felelős miniszter a Kossuth rádió Vasárnapi újság című műsorában.
Bóka János kifejtette: szeretnék, ha a magyar elnökség ideje alatt az Európai Tanács keretei között létrejönne egy új európai versenyképességi paktum, amely egyrészt a politikai figyelem középpontjába helyezi a témát, másrészt minden szakpolitikára kiterjedően azonosít olyan területeket, ahol ezt megerősítő döntéseket hozhatnak.
Példaként említette az európai uniós jogalkotás egyszerűsítését, az európai vállalkozásokat sújtó adminisztrációs terhek, beszámolási kötelezettségek csökkentését, a belső piac kiteljesítését.
A szolgáltatások, az infokommunikáció és az európai védelmi ipar területén is megvizsgálják, hogy a belső piac bizonyos szempontjai alkalmazhatók-e – mondta.
Bóka János hozzátette: szeretnének valódi európai tőkepiaci uniót teremteni, az infrastrukturális, energetikai összeköttetéseket megerősíteni és olyan európai iparpolitikát kialakítani, amely a nagy európai célkitűzéseket, például a zöld átmenetet nem az európai iparral szemben, hanem azzal együttműködve akarja megvalósítani.
A tárcavezető kérdésre válaszolva elmondta, hogy a magyar elnökségi prioritások az európai választói akaratot tükrözik, hiszen az európai parlamenti választások egyértelmű politikai üzenete az: Európában változásra van szükség.
A magyar európai uniós soros elnökség központi célkitűzése az európai versenyképesség megerősítése – közölte az európai uniós ügyekért felelős miniszter a Kossuth rádió Vasárnapi újság című műsorában.
Bóka János kifejtette: szeretnék, ha a magyar elnökség ideje alatt az Európai Tanács keretei között létrejönne egy új európai versenyképességi paktum, amely egyrészt a politikai figyelem középpontjába helyezi a témát, másrészt minden szakpolitikára kiterjedően azonosít olyan területeket, ahol ezt megerősítő döntéseket hozhatnak. Példaként említette az európai uniós jogalkotás egyszerűsítését, az európai vállalkozásokat sújtó adminisztrációs terhek, beszámolási kötelezettségek csökkentését, a belső piac kiteljesítését.
– mondta.
Bóka János hozzátette: szeretnének valódi európai tőkepiaci uniót teremteni, az infrastrukturális, energetikai összeköttetéseket megerősíteni és olyan európai iparpolitikát kialakítani, amely a nagy európai célkitűzéseket, például a zöld átmenetet nem az európai iparral szemben, hanem azzal együttműködve akarja megvalósítani.
A magyar elnökségi prioritások azokra a területekre koncentrálnak, ahol megítélésük szerint „a változás iránti igény a legerősebb” – hangsúlyozta, hozzátéve, hogy ide tartozik az európai versenyképesség megerősítése, ami az európai jólét, a foglalkoztatás, a gazdasági növekedés alapjait erősíti meg. Ide tartozik továbbá az európai biztonsági és védelmi politika megerősítése -, amely Európa békéje és biztonsága szempontjából kiemelkedő jelentőségű -, valamint a migrációs válság kezelése Európa külső határainak megerősítésével, illetve a nemzetközi partnerségek erősítésével.
– jelentette ki.
Bóka János szerint „igen sajátos időszak” lesz a következő fél év az EU történetében, mert a magyar uniós elnökségnek az éppen felálló Európai Parlamenttel és az új biztosok megválasztásával még átmeneti időszakban lévő Európai Bizottsággal kell majd együtt dolgoznia.
– mondta a miniszter.
Kitért arra is, hogy hétfőn a magyar miniszterelnök jelképesen átveszi a stafétabotot a belga miniszterelnöktől és találkozik az Európai Tanács elnökével is. Az egyik brüsszeli konferenciaközpontban koncerttel kezdődik az elnökség kulturális programsorozata. A feladatokra kitérve Bóka János elmondta, hogy az Európai Tanács intézményének – a munkacsoportoktól a miniszterek tanácsának üléséig – a napirendjét Magyarország fogja meghatározni. Mintegy 1500 munkacsoporti ülést terveznek, idehaza a soros elnökség mintegy 230 eseményt fog megrendezni. Ezek között lesz 16 informális tanácsülés. Az Európai Tanács informális tanácsülését és az európai politikai közösség csúcstalálkozóját novemberben Budapesten tartják – sorolta. A miniszter hozzátette, hogy
Bóka János közölte:
Politikai értelemben a magyar elnökség akkor lesz sikeres, ha az a tanács intézményrendszerének működtetésében az intézményi átmenet levezénylésén túl arra is képes lesz, hogy felmutassa azokat a változási lehetőségeket, amelyeket az EP-választás eredményeinek ismeretében az európai polgárok elvárnak – mondta a miniszter.