kulcsár edina
Az ősz egyik főbb jellemzője, hogy lehullajtják a leveliket a fák, amik beterítik a járdákat, utakat, parkokat. Kinek a dolga ezt összeszedni és mihez kezdjünk a falevélkupacokkal? Most kiderül!
A fákról lehullott falevél bizonyos helyzetekben balesetveszélyt jelent az autósokra, motorosokra, kerékpárosokra és gyalogosokra egyaránt, ezért időnként össze kell gyűjteni őket. Hol és kinek a feladata ez és mi a teendő az összegyűlt zöldhulladékkal?
Megváltoztatja az utak tapadási viszonyait. A falevélrétegre hajtva a járművek fékútja, féktávolsága ugyanis megnövekedhet, főleg, ha a reggeli párától, esőtől még nedves is a felület. Ha pedig a falevelek átáztak, a hóréteghez hasonló módon viselkednek. És nem ez az egyetlen oka annak, hogy időnként össze kell szedni őket. De vajon kinek-hol kell ezt megtennie?
A tapadásvesztés mellett -ami főleg kanyarodáskor, fékezéskor veszélyes-, a falevelek eltakarhatják a közúti jelzéseket is, ami az adott útszakaszon helyismerettel nem rendelkezők dolgát tovább nehezíti, továbbá elfedhetik a burkolat hibáit, illetve a mély kátyúkat is. Éppen ezért fás területeken, ligetek környékén, falevelekkel borított útszakaszokon haladva ügyelni kell a kanyarodásra (behaladási sebességre, kanyar ívének megválasztására), valamint a fékezésekre-tanácsolja a rendőrség Balesetmegelőzési Bizottsága.
Az országos gyorsforgalmi, fő- és mellékutak üzemeltetéséért és fenntartásáért a Magyar Közút Nonprofit Kft. felel. Ez persze időbe telik és mivel november végéig gyakorlatilag folyamatosan hullajtják a fák a leveleiket, előfordulnak olyan útszakaszok, ahol falevél lesz az úton. Ezeken a szakaszokon körültekintően vezessünk! Budapesten a Fővárosi Közterület-fenntartó Zrt. takarítja a járdákat, lépcsőket, bicikliutakat és a szilárd burkolatú utakat, így ott az ő dolguk a falevelek összesöprése és elszállítása is. A fővárosban a tömegközlekedési járművek megállóit a BKV Zrt. vagy egy általa megbízott alvállalkozó takarítja, más városokban pedig az ott működő közlekedési cégek vagy az általuk megbízott alvállalkozók. A fővároshoz és a közúthoz nem tartozó területek a pedig a helyi önkormányzatokra vannak bízva, vagyis nekik kell megoldaniuk a takarítást, komposztálást vagy meg kell bízzanak erre egy céget.
A családi házaknál és társasházaknál az ingatlan körüli, előtti járdarészen, továbbá a járda és a kocsiút közötti kiépített vagy kiépítetlen területen az ingatlan tulajdonosának, használójának kell a faleveleket begyűjtenie. Tehát a járdák egy részét és a házak előtti szakaszokat a lakóknak vagy egy általuk megbízottnak kell levélmentesítenie. Amennyiben ez nem történik meg és valaki balesetet szenved, az adott ingatlan lakóinak kártérítési felelőssége van!
Két megoldás az ami legális és eredményes: a komposztálás vagy az arra rendszeresített zsákokban való gyűjtés, amit aztán az erre kijelölt cégek elszállítanak. A fővárosiak zöldhulladék elszállításával kapcsolatos információk itt találhatók.
Ne söpörjük az utcára a leveleket, mivel ez egy rossz és veszélyes szokás. Emellett ne is égessük el őket, mert súlyos bírság járhat érte és védett sünök telelőhelyét is veszélyezteti a mutatvány. 2021. január elseje óta ugyanis országszerte tilos az avar- és a kerti zöldhulladék égetése! Ez alól van egy kiskapu: az önkormányzatok helyi rendeletben szabályozhatják az avar és a kerti hulladék égetését, vagyis megadhatnak olyan napot, napszakot, amikor portán belül el lehet égetni a kerti zöldhulladékot. A Pénzcentrum összegyűjtött néhány példát is erre: