tóth gabi
Kedden Budapestet is eléri az évtized árvize. Az előttünk álló hét az árvíz elleni védekezés jegyében telik Magyarországon.
Homokzsákokat pakol mindenki a Duna-kanyartól Budapestig: hétfő este lezárták a rakpartokat, és kedden eléri Budapestet is az évtized árvize. A tetőzés a fővárosban szombaton várható, és ha nem lesz durva fordulat az időjárásban, akkor megússzuk: a 2013-as szint alatti lesz az ár. De ehhez az egész ország együttes, megfeszített munkája kell: minden reggel ülésezik az árvízi operatív törzs, és a vízügyi szakemberektől, a honvédségtől a rendőrségig, rengeteg önkéntes segítségével tarthatók lesznek a védvonalak.
A tévéhíradókban, külföldi tudósításokban láthatjuk, mit áll ki Európa többi része. Egy kis ízelítő már érkezett abból, hogy mi várható a következő napokban a folyókon: Közép-Európa több régióját is elöntötte az árvíz, miközben a heves esőzések sem hagytak alább. Számos ausztriai, csehországi és lengyelországi területen is kritikussá vált a helyzet: településeket nyilvánítottak katasztrófa sújtotta övezetté, lakosokat mentettek ki otthonaikból.
Ezek után nem csoda, hogy Orbán Viktort a Belügyminisztérium Nemzeti Veszélyhelyzet-kezelési Központjában érte a hétfő reggel, ahol a miniszterelnök az árvízvédelmi operatív törzs ülésén vett részt. A kormányfő ezután kijelentette:
Az árvíz elleni védekezéshez szükséges személyi, technikai és anyagi erőforrások is egyaránt rendelkezésre állnak.
A honvédelmi miniszter Facebook-oldalán a következőt tette közzé:
Több vármegye megkeresésére elrendeltem katonák kivezénylését árvízvédelmi munkálatokra
– írta Szalay-Bobrovniczky Kristóf.
A honvédelmi miniszter kiemelte: három órán belül több mint ezer katonát tudnak megmozdítani, 24 órán belül pedig több mint négyezret. Amennyiben ennél több katonára lenne szükség, akkor a területvédelmi tartalékosokat mozgósítják. Azükség esetén H-145-ös helikoptereket és páncélos, illetve úszni tudó járműveket is be tudnak vetni.
A védekezés megszervezésével a kormány a Belügyminisztériumot bízta meg. A tárca vezetője szerint a 2013-as áradáshoz lesz fogható a mostani.
Akár meg is haladhatja a 2013-ban mért értékeket a Duna és a Lajta vízszintje. Kijelöltük azokat a helyeket, ahol rendkívüli helyzet adódhat, például meg kell emelni a gátakat vagy ki kell telepíteni a lakosságot. Meggyőződésem ugyanakkor, hogy kitelepítésre nem lesz szükség
- mondta Pintér Sándor, aki szerint "az árvízvédelmi készültség mértéke elérte a 100 százalékot".
A magyarországi védekezéshez szükséges személyi állományt a vízügy Országos Műszaki Irányító Törzse koordinálja.
Több mint félezer munkatársunk érkezett már meg az árvízzel leginkább veszélyeztetett Észak-dunántúli és Nyugat-dunántúli Vízügyi Igazgatóság területére, hogy segítse az állami védvonalakon a kollégák munkáját
– írta közleményében az Országos Vízügyi Főigazgatóság.
Magyarországon csak a Duna szakaszán nagyjából ezer kilométer hosszan van állami töltésvonal, ahol a vízügy dolga a védekezés, emellett több tucat önállóan védekező településnek segítenek még be a vízügyes műszaki irányítók.
Még a kormányszóvivő is munkaeszközt ragadott: Vitályos Eszter Leányfalun, a pócsmegyeri révnél szemléltette, hogy nem csak legénynek lehet lenni a gáton! Jelezte továbbá, hogy mindenkit várnak, aki részt venne a védekezésben. Akik segítenének, de nem tudják, hogy hol és hogyan, azok kedvéért az Országos Vízügyi Főigazgatóság közzétette az önállóan védekező települések listáját. Ezek polgármestereivel kell egyeztetniük az önkénteseknek. A listát ezen a linken megnézheted.
Míg a hét elején a Szigetközben és a Lajta mentén a legkomolyabb az árvízhelyzet, addig Budapesten szombaton várható a tetőzés. Karácsony Gergely főpolgármester az évtized árvízére figyelmeztetve hétfőtől harmadfokúra emelte a készültség szintjét a fővárosban. Hétfő este 8 órától lezárták a budai és a pesti alsó rakpartot, amit várhatóan kedden önt majd el a Duna. Kedden reggel 8-tól a Margitsziget védett övezetébe is csak a védekezésben részt vevők hajthatnak be, de a gyalogosforgalmat is korlátozzák majd, ahogy a rakparti villamosok forgalmát is. Szintén forgalomkorlátozás van a Nánási–Királyok útján, ahová folyamatosan szállítják a háttöltés kiépítéséhez szükséges agyagot.
Az áradás kihat a vonatközlekedésre is: a magyar és az osztrák vasúttársaság is közölte, hogy a Railjet, a bécsi EuroCity, a Kálmán Imre EuroNight és az EuRegio vonat is csak Hegyeshalomig közlekedik, illetve onnan is indul. Komárom–Esztergom vármegyében pedig az S74-es vonatok helyett már pótlóbuszok közlekednek, mert ott a pálya egy szakasza a vízügyi védmű részét képezi.
Ez a rengeteg víz mind felénk jön: íme videónk a Bécset sújtó árról!