kulcsár edina
Borzasztó nagy összefogással, megfeszített erővel dolgoznak a gátakon az emberek, de az a hatalmas víztömeg, ami fenyegeti az országot, nem csak itt ad munkát. Az árvíz miatt bárhol előbukkanhatnak buzgárok, melyek komoly veszélyt jelentenek. Legutóbb Szigetmonostornál csíptek el egyet.
A szakemberek szerint 5 napig kell még kitartani a gátakon, ugyanis akkorra vonulhat le a Duna magyarországi szakaszáról az a hatalmas víztömeg, amit a Boris-ciklon miatti heves zivatarok okoztak. Ám mielőtt fellélegezhetne az ország, még 5 kőkemény nap vár mindazokra, akik kiveszik a részüket az árvízi védekezésben. Bár a laikusoknak úgy tűnhet, gondot csak az emelkedő vízszint okozhat, egy másik igen érdekes árvízi jelenség, a talajból feltörő buzgárok is komoly kihívás elé állítják a szakembereket nap mint nap.
Elfogtak egy buzgárt!
- írja Facebook oldalán a Fővárosi Vízművek, akik szerint várható volt, hogy előbb vagy utóbb felbukkan egy ilyen árvízi jelenség a víznyomás miatt. Árvíz idején, a vízszint emelkedésével az árvízvédelmi töltés folyó felőli oldalán megnő a víznyomás, majd a nyomáskülönbség miatt a mentett oldalon alulról fölfelé szivárogni kezd a víz, míg végül a felszínre tör. Ha ezeket a buzgárokat nem csípik el idejében, komoly gondot okozhatnak, így egyfolytában résen kell lenni.
A feltörő víz ellen homokzsákokból épített ellennyomó medence építésével lehet védekezni, ami azért érdekes, mert a medencében összegyűlő víz nyomása szab gátat a további szivárgásnak, vagyis a víz állja útját a víznek. A most „elkapott” buzgár Szigetmonostor mellett jött létre, de köszönhetően a szakemberek folyamatos ellenőrzéseinek és gyors reakciójának, már el is hárították a veszélyt. A buzgároknak egyébként két típusa van, az egyik az, amikor a víz csak a vízáteresztő réteg finom szemcséjű anyagát viszi magával, a másik pedig az, amikor egyebet is, és ez ellen jóval nehezebb a védekezés.