kulcsár edina
Az árvizekkel egy időben gyakran ütik fel a fejüket fertőző betegségek, így jogos a kérdés: fenyegeti járványveszély a lakosságot?
A Boris-ciklon nyomán megjelenő esőzések komoly feladat elé állították egész Európát. A megáradt folyók Magyarországon is jelentős veszélyt jelentettek, ám a a példátlan összefogásnak hála sikerült komoly kárárok nélkül legyőzni az árhullámot, ami minden bizonnyal ma, szeptember 24-én hagyja el hazánkat. Ám ezzel a feladatok még nem érnek véget. Az árhullám levonulása után megkezdődik a károk felmérése, az árvízzel elöntött területek megtisztítása és az esetleges fertőzésveszély megelőzése, elhárítása.
Árvizek idején, nem mindig csak a víz jelenthet veszélyt, ugyanis az árvíz súlyos egészségügyi kockázatokat rejt magában, de az sem példa nélküli, hogy vegyi anyagok kerülnek a hömpölygő folyamba, ami az emberekre és az ökoszisztémára is borzasztóan veszélyes. Dr. Rusvai Miklós mindenkit megnyugtat, a megelőzésnek és a védekezésnek hála, egyelőre nincs mitől tartanunk, ám néhány alapszabályt fontos betartani.
Az árvizek során többféle módon alakulhatnak ki járványok. Egyrészt a kényszerszállásokon, másrészt a vízbe kerülő szennyvizek vagy az elhullott állatok tetemei miatt
– sorolja Dr. Rusvai Miklós, aki szerint egyelőre nincs tudomás olyan nagy mennyiségű mikroorganizmusról, mely jelentős járványügyi veszélyt jelentene a lakosság számára.
Ez a mostani árvíz semmilyen járványveszéllyel nem jár, hiszen a Duna északi szakaszán lévő európai országok és mi is jól kezeltük az áradást
– hangsúlyozza a szakember, aki kiemeli, hogy a megelőzésen, a védekezésen és persze a szerencsés körülményeken is múlt, hogy egyelőre úgy tűnik az árvíznek a lakosságra nincs járványügyi kockázata.
Szerencsére nem kellett embereket kényszerszállásokra zsúfolni, nem pusztultak el tömegesen állatok és nem voltak olyan elöntött területek, ahol pottyantós wc-ket, pöcegödröket, trágyadombokat mosott volna ki a víz nagy mennyiségben
– magyarázza a szakember, aki kiemeli, természetesen elővigyázatosságból a vízminőség ellenőrzése folyamatosan zajlik és, ha szükséges bizonyos települések ivóvizének fogyasztását ideiglenesen korlátozzák.
Jelenleg semmi ok nincs a pánikra. Bármikor meginnék egy pohár vizet a Dunából, miután hagytam, hogy leülepedjenek benne a hordalékok
– teszi hozzá viccelődve a szakember, aki hangsúlyozza, hogy a járványok elkerülése érdekében az alapvető szabály most is ugyanaz: fontos a higiéniai előírások betartása. Magyarország tehát hamarosan fellélegezhet, hiszen súlyos károk és veszélyes fertőzések belobbanása nélkül kedden levonul az ár, így az ártéri károsultak végre foglalkozhatnak a károk helyreállításával és a hordalékok eltakarításával.