kulcsár edina
Budapesten már akár ma reggel, de legkésőbb a délutáni órákban várható a Duna tetőzése. Az ország legdélebbi pontján szerdán, vagy legkésőbb csütörtökön reggel várható a legmagasabb árvízszint. Utána apadni kezd a Duna.
Nem szabad, hogy lankadjon a figyelem, hiszen még nem vagyunk túl a nehezén az árvíz elleni védekezésben. Eddig nemcsak a hivatalos szervek, hanem rengeteg önkéntes is megfeszített erővel dolgozott az ország különböző pontjain, hogy megvédjék az embereket és az anyagi javakat.
Láng István, országos vízügyi főigazgató még pénteken arról beszélt, hogy nagy az árvíz és nehéz a védekezés. Kiemelte, hogy Magyarországon a gátak nagyon jó állapotban vannak.
„Nagyon jó védvonalrendszer épült ki az országban. Budapesttől délre pedig különösen nem kell aggódni az áradás miatt, mert az 1956-os "katasztrofális" árvizet követően nagyon erőteljes fejlesztés indult meg, aminek következtében a töltések magasabbak és erősebbek ezen a szakaszon” – fogalmazott a főigazgató.
Orbán Viktor pénteki sajtótájékoztatóján azt mondta:
Az előrejelzések szerint csütörtökig kell „lehozni a meccset”, csütörtök délre szeretném szögre akasztani a csizmámat
A miniszterelnök a védekezés új elemeként említette, hogy míg eddig a Duna felső szakaszával kellett foglalkozni, most már a Budapesttől délre eső védműveket kell ellenőrizni.
"Miközben a helyzet komoly, nincs szükség semmilyen kapkodásra" – jegyezte meg a miniszterelnök, hozzáfűzve: ha mindenki a helyén marad a hétvégén, akkor nem lesz semmi baj. Orbán Viktor azt is elmondta: várakozása szerint társadalmi értelemben erősebbek leszünk az árvíz után, mint voltunk.
A kormányfő jelezte: folyamatosan ellenőrzi a védekezésben résztvevők munkáját. „Ott vagyok mindig, ahol a legnagyobb veszély van az adott pillanatban” - mondta.
Kiemelte: a védekezésben résztvevő vízügyesek, katonák, rendőrök, katasztrófavédelmisek, sőt az önkéntesek is rendkívül higgadtan, nyugodtan, magabiztosan és szervezetten végzik a munkájukat.
Az Országos Vízjelző Szolgálat Hydroinfo előrejelzése alapján a Duna tetőzése így alakulhat Budapesten, majd a fővárostól délre:
Budapesten a legfrissebb előrejelzés szerint már szombaton reggel, vagyis ma 7 óra körül bekövetkezhet a folyó tetőzése 835 cm-rel. Adonynál a honlap adatai szerint szombaton 19 órára várják a tetőzést. Ha egy kicsit lejjebb megyünk, Dunaföldvárnál pedig vasárnap este tetőzhet a Duna. Paksnál a folyó szeptember 23-án, vagyis hétfő reggel tetőzhet, míg Bajánál kedden reggel. Dunaszekcsőnél kedd estére, Mohácsnál szerda reggelre várják a legmagasabb árszintet. A mostani számítások szerint csütörtök reggel már a horvátországi Almásnál tetőzhet a Duna, vagyis ekkorra hagyja el az árhullám Magyarországot, így lassan megkezdődik az apadás. Az árhullám a 2013-as szintet nem éri el.
A Budapesti Közlekedési Központ (BKK) és a Budapesti Rendőr-főkapitányság tájékoztatása szerint jelenleg az alábbi közlekedési változásokra készülhetsz az árvíz miatt Budapesten:
1. A Budai és a Pesti alsó rakpartot teljes hosszában lezárták a forgalom elől.
2. Lezárták a Margitsziget mindkét bejáróját. A sziget kizárólag gyalogosan, úgy is csak az Árpád híd felől közelíthető meg.
3. Lezárták a Clark Ádám téri gyalogos és kerékpáros aluljárót.
4. Lezárták a közúti közlekedés elől a Királyok útját az Emőd utca és a Pünkösdfürdő utca között, a Pünkösdfürdő utcát a Királyok útja és a Kossuth Lajos üdülőpart között, valamint a Pók utcát teljes hosszában.
5. A Hajógyári-szigetet is lezárták a forgalom elől, ahogy a Népszigetet is.
6. Nem járható, ezért lezárták a Duna utcai aluljárót is.
A rakpartok újbóli megnyitására még nincs pontos dátum, így érdemes figyelni a BKK oldalát és egyéb híradásokat.
Érdemes tájékozódni a korlátozásokról
A Duna felsőbb szakaszain már tetőzött az árhullám és ezzel együtt egy lassú apadás is megindulhatott. A vízügyi előrejelzések alapján ez akár több napig tartó folyamat lehet, míg olyan mértékig húzódik vissza a folyó, hogy az elöntött közutakat meg lehet nyitni. Sőt ahhoz, hogy egy-egy utat újra birtokba vehessenek a közlekedők, előtte még a közútkezelőnek át kell vizsgálni az egyes szakaszokat, hogy az árvíz okozott-e bármilyen károsodást, ha igen, akkor azok helyreállításáról és magáról a takarítási munkákról is gondoskodnia kell. A közlekedőknek ezért a továbbiakban is érdemes lesz még utazás előtt tájékozódniuk az aktuális korlátozásokról a www.utinform.hu oldalon. A szakemberek arra is felhívják a figyelmet, hogy a Duna árterében az árvíz miatt élénk a vadmozgás, ezért kérik, hogy fokozott óvatossággal és körültekintéssel közlekedjenek - derül ki a Magyara Közút Nonprofit Zrt. közleményéből.