kulcsár edina
Már most ellepték a fullánkos rovarok a kerteket, padlásokat, vízpartokat. Mit tehetünk a darázs ellen? Mikor kell például szakembert hívni és mit tegyünk, ha például lódarázzsal találjuk szembe magunkat? Most kiderül!
A hetekkel korábban kezdődött darázsszezon oka az aszály. A szomjas rovarok, köszönhetően az enyhe télnek, most sokan vannak és hetekkel korábban rajzanak. Ez főleg az allergiásokra nézve jelent veszélyt, de egy egészséges ember is simán kórházba kerülhet, ha megtámadják a darazsak. Mutatjuk, mit tehetünk ellenük!
Magyarországon két darázsfajta terjedt el leginkább, a francia és a német darázs. A francia a cserepekre épít tenyérnyi fészket, a német viszont hatalmas kolóniát építhet (egy-egy fészekben akár több 10 ezer darázs is tanyázhat), például a padlás és mennyezet közötti légüres térbe. Emellett találkozhatunk déli papírdarázzsal, kecskedarázzsal, lódarázzsal és padlásdarázzsal is. Jelenleg Magyarországon a német darázs és a lódarázs okozza a legnagyobb veszélyt.
Állítsunk darázscsapdát a lakás, ház körül, akár többet is. A hatásos darázs csapda sörből, cukorból, pár csepp ecetből és egy kis mosogatószerből áll. A sör és a cukor azért kell, mert szeretik a darazsak, az ecet azért, mert azt utálják a méhek, így őket megmenthetjük így, a mosogatószernek köszönhetően pedig nem tudnak majd a darazsak kijönni a folyadékból. Ezt az egyveleget töltsük bele valamibe, amibe befelé könnyen megtalálják az utat a rovarok, kifelé viszont nem (például vágjuk le egy PET palack tetejét, és megfordítva tegyük vissza a palack törzsébe, majd ragasszuk össze a két vágott szélt).
Semmiképp ne nyúljunk hozzá, mert nem tudhatjuk, allergiásak vagyunk-e a méregre, több száz szúrás pedig még egy egészséges emberre nézve is életveszélyes lehet. Darázsirtó spray-vel se próbálkozzunk, ha nem látjuk az egész fészket, ugyanis a kijárattól két-három méterre van maga a fészek. Vagyis több flakon drága darázsirtót is kifújhatjuk, azzal is csak az épp ott tartózkodó néhány rovart tudjuk megsemmisíteni, a kolónia szempontjából viszont nem okozunk kárt. A megoldás ilyenkor az, hogy szakembert hívunk, főleg, ha azt látjuk: egy pontból a lakás környékén 8-10 darázs jön ki percenként.
Mi történhet egy darázscsípést követően?
A lódarazsak félelmetesek, azonban fontos szerepet töltenek be az erdők ökoszisztémájában: ragadozó rovarok lévén segítenek szabályozni más rovarpopulációkat, különösen a kártevőket - írja a Pilisi Parkerdő. Ezzel hozzájárulnak az erdő egyensúlyának fenntartásához, továbbá beporzó szerepük sem elhanyagolható. A parkerdő szerint ha lódarázzsal találkozunk maradjunk nyugodtak és próbáljunk meg lassan távolodni. Ne próbáljuk meg lecsapni vagy elűzni a lódarazsat, mert attól csak dühösebb lesz és a futás sem feltétlen célravezető! A legjobb, ha lassan és nyugodtan hátrálunk. Ha pedig valaki lódarázsfészket talál az erdőkben a turista utak, pihenőhelyek és erdei játszóterek közvetlen közelében, az értesítse az erdészeket. A ház körüli fészek felszámolásához pedig ugyancsak szakemberre lesz szükség.