tóth gabi
Az autósok nagy része esett már át itthon közúti ellenőrzésen, így pontosan tudja, hogy mire számíthat ilyen esetben. De mire kell készülni külföldön? Mit kérhet egy ottani rendőr? Mutatjuk!
A jogosítványt minden országban elkérik egy közúti igazoltatás, ellenőrzés során, de mi a helyzet a többi irattal és a különböző tartozékokkal? Melyik országban mit kérhetnek el a rendőrök az autósoktól? Most kiderül!
Egy külföldi autós nyaralás alkalmával valószínűleg senki sem kérdezi majd meg, hogy jogosultak vagyunk-e például vezetni a céges autót, vagy nem ellenőrzik le, hogy megvan-e a kötelező biztosításunk, illetve hogy van-e EÜ-s dobozunk. Más a helyzet akkor, ha balesetet okozunk, ilyenkor ezeket is kérhetik külföldön.
Alapvető, hogy az érvényes forgalmi engedély, jogosítvány, úti okmány minden esetben legyen a sofőrnél. Céges autó esetén határátlépési engedély, utas biztosítás, és ha van akkor a casco biztosítás meglétét igazoló irat is legyen nálunk- figyelmeztet a rendőrség Országos Balesetmegelőzési Bizottsága.
Az úgynevezett zöldkártya egy nemzetközi gépjármű-felelősségbiztosítási bizonylat, amit a biztosítók állítanak ki a biztosított számára a külföldön megkívánt kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási fedezet meglétének igazolására. A zöld kártya tehát a magyar kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás külföldre való kiterjesztését igazoló nyomtatvány. Külföldön éppúgy, mint belföldön, szükség van az autó érvényes biztosítási igazolására, amelyet a vezető köteles magánál tartani, legyen az lízingelt autó vagy saját gépkocsi. Az irat lekérhető utazás előtt a biztosítótól, aki vagy kiküldi postán, vagy nyomtatható változatban elektronikusan megküldi azt. Céges autóknál a flottamanagertől vagy a vállalati járműveket kezelő kollégától kell elkérni ezt a papírt. Érdemes az utazás előtt egy héttel jelezni az igényünket, hogy biztosan rendelkezésre álljon az okirat az indulás napjára.
A zöld kártya csak a Zöldkártya Rendszer tagországaiban igazolja a gépjármű-felelősségbiztosítási fedezetét, ha olyan országba utazunk, amely nincs benne ebben a listában, akkor az illető ország határán az ott előírt kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási szerződést (ún. határbiztosítást) kell megkötni.
Aki az EU-n kívülre autózik mondjuk egy lízingelt járművel, annak szüksége lesz egy igazolásra arról, hogy jogosan használja a járművet. Ez a flottakezelőktől kérhető. Az engedélyben az alapadatokat kell megadni: az autó használó nevét, úti okmány számát, a jármű rendszámát, alvázszámát, a forgalmi engedély jogosultjának nevét, aláírását, céges autónál a cégszerű aláírást, és azt az időtartamot, amely alatt az országot a járművel elhagyhatja. Érdemes az utazási szándékot a flottakezelőnek jó előre jelezni, hogy időben elkészüljenek a szükséges iratok.
Ezekre a kötelező tartozékokra is szükség lehet
Országonként változhat a kötelező tartozékok listája, de az alábbiakat érdemes magunkkal vinni, bárhová is megyünk:
Ezek pedig kötelező felszerelések bizonyos országokban: