tóth gabi
A forró nyári napokon kevés dolog esik jobban, mint egy igazán jó, hideg fagyi. Azt azonban kevesen tudják, hogy nehezebb jó fagyit találni, mint rosszat. Fazekas Ádám, a világ legjobb fagylaltkészítője most elmondja, hogy mik az árulkodó jelei a jó és a rossz minőségű fagylaltnak.
Úton-útfélen fagylaltozóba botlik az ember, ha nyáron kilép az utcára. Az azonban nem mindegy, hogy a ma már nem éppen olcsónak mondható édességet hol vásároljuk meg, hiszen számít a fagyi jó minősége. A legtöbb ember már belefutott abba a hibába, hogy a színekben pompázó, habos, díszes fagyit kikérve egy vizes, kásás, ízetlen gombócot kapott, aminek köze sincs ahhoz, amit szeretett volna. Ezt előzhetjük meg azzal, ha Fazekas Ádám, világbajnok fagylaltkészítő tippjeire hallgatunk.
A hagyományos, jó minőségű fagylalt természetes alapanyagokból és kézműves módszerekkel, tehát gépek nélkül, vagy csak részben gépek segítségével készített édesség. Krémes állagú, adalékanyag- és tartósítószer mentes. Pont ilyen Fazekas Ádám világbajnok fagylaltja is, aki termelői tejjel dolgozik és figyel arra is, hogy egy gyümölcsfagyinak megmaradjon a savassága és a PH-értéke.
A jó fagyi tényleg organikus alapanyagokból készül, színezék, mesterséges aroma és paszta nélkül. Mi például magunk szerezzük be az alapanyagokat, a pisztáciától kezdve a citromon át a csokoládéig. Nem mindegy például, hogy egy csokoládéfagylaltot tényleg csokoládéból készítenek, vagy csak kakaóból
– fogalmazott Fazekas Ádám.
Ezzel szemben az ipari fagylalt gépesített eljárás eredménye, többszörösen feldolgozott élelmiszer, ami gyümölcsöt hírből sem látott. Magas cukor- és zsírtartalmú, számos adalékanyagot és tartósítószert tartalmazhat. Az állaga is más, mint a jó minőségű fagyinak, levegősebb és vizesebb, nem olyan krémes. Az egyik árulkodó jel lehet egy fagyinak a minőségéről, ha különböző fantázianevű gombócok kérhetőek, mint a Tutti-Frutti, a Hupikék Törpikék vagy a rágógumi. Ezek biztosan mesterségesen előállított, ízfokozót tartalmazó, aromákkal és színezékkel teli fagyik, így gyaníthatjuk, hogy a többi is az a pultban.
Ez nem csak az ízekre és a nevekre igaz, de a színekre is. Egy kézműves, jó minőségű fagyi színe jóval visszafogottabb, nem rikít a pultban.
Ha valahol zöld színű a pisztáciafagyi, akkor tudhatjuk, hogy mesterséges anyagokkal dolgoznak, hiszen ha valódi pisztáciát használnak, az az elkészítés alatt barna lesz. Az igazi pisztácia fagyi tehát barnás színű
– tette hozzá a világ legjobbjának választott fagylaltkészítő, akinek világbajnok fagyija is egy sós pisztáciás édesség. Megkóstolva Ádám fagyiját a valódi pisztáciával találkozhatunk, a maga karakteres ízével. De az bizony nem zöld. Hasonló jel lehet az is, ha egy fagyi „túl hideg”. Persze ez a kánikulában nagyon jól tud esni, de az igazán jó fagyi inkább krémes, nincsenek bennük jégtömbök vagy jégkristályok. Azok csak a vízzel készült fagyikban vannak és erről az ízük is árulkodik. Az igazán jó fagyizók ízválasztéka is kisebb és a fagyik utánpótlása is lassabb, így megeshet, hogy estére már kifogytak 1-2 ízből. Ha ilyen helyen járunk nem lövünk mellé, itt lapulnak az igazán jó ízek és a jó minőség.