tóth gabi
Az, hogy megdőlhet a melegrekord, csupán a kezdet lesz. Életveszélyes hatásokat tartogat számodra a júniusi kánikula.
Az elmúlt néhány napot jellemző pokoli hőség után olyan kritikus helyzet alakul ki pénteken, mely akár életveszélyes is lehet, ezért jobb, ha te is felkészülsz.
A közelgő hidegfront előtt a forró szaharai légtömeg beáramlásától kell tartanunk, mely az ország egyes területein akár 40 Celsius-fok feletti hőmérsékleteket is hozhat.
- mondta dr. Pintér Ferenc meteogyógyász, a Meteo Klinika igazgatója, majd folytatta:
A tartósan, napok óta fennálló, egyre erősödő hőtermelés súlyos következményekkel járhat. Az egyik legsúlyosabb hőegyensúlyi zavar, azaz a hőguta veszélye áll fenn, ami akár halálos is lehet.
A hőguta kialakulásakor a szervezet már nem tudja megoldani a hőegyensúlyának a fenntartását, ami miatt az feladja, tovább melegszik, megszűnik az izzadás, a bőr elkezd szürkülni, besűrűsödik a vér és akár az eszméletét is elvesztheti a rosszullévő.
A tünetekkel együtt járnak a súlyos szervi következmények, még akkor is, ha nem ilyen erőteljes a folyamat.
- fogalmazott a meteogyógyász annak kapcsán, hogy most kiemelten fontos a szervezet alapvető igényeinek a kielégítése, mivel extrém hőterhelésnek van kitéve.
Arról nem is beszélve, hogy most a napsugárzás erőssége is a legmagasabb tartományban van, ami miatt amikor csak teheted, a pénteki nap folyamán kerüld a közvetlen napfényt. Ezen kívül viselj kalapot, hogy a Nap sugarai ne érjék a fejedet közvetlenül, valamint használj magas faktorszámú naptejet és UV-szűrős napszemüveget, hogy a bőröd és a szemed is biztonságban legyen.
A forróság sajnos az allergiásokat sem kíméli, egyre nagyobb ugyanis több pollen koncentrációja is. A pázsitfűfélék és a csalán pollenkoncentrációja országosan a közepes-magas, helyenként a nagyon magas tartományban alakul, az útifűé közepes-magas szintet érhet el. A fák közül a szelídgesztenye és a hárs pollenkoncentrációja az alacsony-közepes tartományban alakul, néhol elérheti a magas szintet is. A kültéri allergén gombák spóraszáma jellemzően a magas-nagyon magas tartományban alakulhat.
A kánikula folytatódása egyébként leginkább a kisgyermekeket, az időseket, a krónikus betegeket és az arra érzékenyeket viseli meg, de a teljesen egészséges emberek szervezetét is megterheli, így a hőguta, a kiszáradás és a leégés olyan veszélyek, amik megelőzésére mindenképpen figyelj oda.
A június 21-ei péntek egyébként az idei év eddigi legforróbb napja lehet. A Köpönyeg előrejelzései szerint a legmagasabb hőmérséklet a délutáni órákban 32 és 40 Celsius-fok között alakul. Az ország legmelegebb része a Dél-Alföld mellett a Dél-Dunántúl lesz, ahol a csúcsértékek néhol a 38-39 fokot is elérhetik. Ez azt jelenti, hogy az 1917-ben mért, 38,2 Celsius-fokos napi melegrekord is komoly veszélybe kerülhet. Ezzel el is érjük a héten tapasztalható hőség csúcspontját, szombaton ugyanis már egy hidegfront söpri ki a forróság nagy részét az országból, melyet északias szél, záporok, zivatarok kísérnek majd.