tóth gabi
Kapu Tibor ünnepi fogadtatásban részesült régi iskolájában.
Kapu Tibort a szűk elit 247 jelöltje közül választották ki a következő magyar űrhajóssá. A civil életben gépészmérnökként dolgozó fiatal feladata az lesz, hogy a HUNOR program keretében 3 társával együtt utazik majd a Nemzetközi Űrállomásra, ahol magyar fejlesztésű űrkutatási eszközöket fog tesztelni, és tudományos kísérleteket fog végezni. A kilövése előtt Tibor az egyesült államokbeli Houstonban a NASA és az Axiom Space vállalat kiképzésén is részt vesz, most azonban Nyíregyházára utazott, hogy meglátogassa volt gimnáziumát, ahol elkezdődött a "karrierje.
Éljenző tömeg fogadta Kapu Tibort a volt iskolájában a nyíregyházi Krúdy Gyula Gimnáziumban.
Ilyen fogadtatásban még nem volt részem, nagyon köszönöm, hogy itt vagytok
- idézte Tibor szavait a Szon.hu a rendezvényen. A 14 hónapos kiválasztást lezáró űrhajós így beszélt az őt ért nehézségekről:
Ezekkel a terhelésekkel azt tesztelték, hogy ezt a G-erőt hogyan bírja a testünk, a röpképtelen helyzetekből hogyan tudjuk kivenni a gépet. A repülés nem olyan, mint az autózás, ahol ha elfáradtál, akkor félreállsz és pihensz pár percet. A repülővel ezt nem lehet megtenni, a gép 3 dimenzióban mozog, közben műszereket kell leolvasni. Folyamatosan észnél kell lenni és másodpercek tört része alatt kell a legjobb döntést meghozni
– magyarázta Tibor annak részleteit, hogy milyen kihívásokkal kell majd szembenéznie az űrben. A legnehezebb feladatról is mesélt, amely során azt tesztelték, hogy ki hogyan bírná a bezártságot és az alvás-, illetve evés megvonást.
Három konténert toltak össze, ez nagyjából 48 négyzetméternyi területet jelentett, s 16 kamerával mindent rögzítettek. Azt vizsgálták, hogy bezárt környezetben bizonyos helyzetekre hogyan reagálunk, tudunk-e dolgozni, betartani a percről perce megtervezett napi beosztást, a munkát elvégezni, s hogyan tűrjük az ezzel járó stresszt
- fejtette ki Tibor, aki elárulta azt is, hogy a nap 24 órájában gépzajt hallgattattak velük, hogy érezzék milyen érzés lesz az űrállomáson élni. Miután túl jól bírták a kihívást, alvás és evés megvonást vezettek be náluk.
Képekkel illusztrálva mesélt a 10 napos amerikai útjukról, amikor ellátogattak Houstonba, majd Philadelphiába, hogy első kézből kapjanak szakmai információkat, és betekintést nyerjenek az űrutazás fellegvárában működő intézmények és szakemberek napi munkájába. Ősszel Tibor és a tartalék kutatóűrhajósunk, Cserényi Gyula élesben is kipróbálhatják ezeket az eszközöket, hiszen 8-10 hónapos ottani kiképzés vár még rájuk, hogy azt követően Tibor egy kapszulában másik három űrhajóssal elinduljon a nemzetközi űrállomásra, Gyula pedig a földi támogatást adja a munkájához.
Tibor felelevenítette, milyen volt Philadelphiában kipróbálni azt az akkreditált centrifugát, amelyben az űrhajósok felkészítése történik, s a gép tökéletesen visszaadja a SpaceX rakétában fellépő hatásokat. Ezen a kiképzésen az űrhajósok megtapasztalják, milyen az, amikor a normál gravitáció többszöröse, 3-4-5-6 G erő hat rájuk az űrutazás során, a felbocsátáskor és a visszatéréskor.
Beszéde zárásában a kiválasztásának napjáról beszélt a Krúdysoknak, és arról, hogy a családjának még a bejelentés előtt elárulta, hogy őt választották ki a különleges küldetésre.
Én a Krúdy Gyula-gimnázium űrhajósa vagyok
- zárta sorait az űrhajós.