kulcsár edina
Hatalmas lépés Magyarország űrgazdasága felé az, hogy egy újabb magyar léphet ki a világűrbe és kutatásokat végezhet a Nemzetközi Űrállomáson. Az űrkutatás egészen elképesztő lehetőségeket rejt, így nem csoda, hogy most minden szem Kapu Tiborra szegeződik.
A Hunor Magyar Űrhajósprogram felhívására 240 kivételes férfi és nő jelentkezett, akik közül végül csak ketten, Kapu Tibor és tartalékosként Cserényi Gyula fejezhetik be az űrutazáshoz szükséges kiképzést, hogy a felkészülés végén egyikük, terv szerint Kapu Tibor meghódítsa a világűrt. A kiválasztott történelmi jelentőségű tudományos tettet hajt végre, ugyanis több mint 40 év után képviselheti hazánkat egy nemzetközi küldetésen, melyben a világűr titkait kutatja majd.
Kapu Tibor és Cserényi Gyula fárasztó időszakon vannak túl, ám a java még hátravan, ugyanis hamarosan az Egyesült Államokba utaznak a NASA és az Axiom Space kiképzésére. A történelmi kilövésre kevesebb, mint egy évet kell várni, ugyanis várhatóan év végén begyullad a rakéta hajtóanyaga, hogy a végtelenbe repítse az űrhajó legénységét egy újabb magyarral a fedélzetén. Lapunk Márka Szabolcsot a New York-i Columbia Egyetem nyíregyházi származású asztrofizikus professzorát kérdezte arról, mégis mit várhatunk a jövő állami és magán űrprogramjaitól. A tudós egészen elképesztő lehetséges vívmányokról számolt be, melyek az egész világ hasznát szolgálhatják a jövőben.
Magyarország kimagasló potenciálja a műszeres és emberi űrkutatásban egy nemzeti kincs lehet a jövőben. Az országnak nem felzárkóznia, hanem vezetnie kell a tudományos munkát az űrgazdaság területén, ami robbanásszerű növekedést érhet el a következő évszázad során
— magyarázza a professzor, aki kiemeli, hogy Magyarországnak jelentős történelme van az űrkutatásban, ugyanis a magyarok által kifejlesztett és Farkas Bertalan által az űrbe repített Pille műszert a mai napig használják az űrben lévő kozmikus sugárzás mérésére nem beszélve arról, hogy Farkas Bertalan mellett Simonyi Károly, bár nem hazai színekben, szintén járt már a világűrben. Márka Szabolcs szerint Magyarországnak is komoly esélye van arra, hogy meghódítsa az űrt, sőt ahhoz is, hogy azon keresztül profitot termeljen.
Csak képzeljük el, hogy mekkora szenzáció lenne, ha a SpaceX először szállítana emberi utasokat Kaliforniából a Balatonra
— hoz fel egy kézenfekvő példát a tudós, aki elmagyarázza, hogy az űr érintésével működő elképesztően gyors szállítás mára már a valóság a katonai berkekben, így csak egy lépésre vagyunk attól, hogy utazni is lehessen. Ám amíg a szállítás működik, az űrbányászat is hatalmas lehetőség, ugyanis az űrben számtalan értékes nyersanyag lelhető fel.
A kvantum-kommunikáció is egy elképesztő lehetőség, hiszen minden adat teljes biztonsággal szállítható, ráadásul a másodperc törtrésze alatt
— magyarázza a professzor, aki szerint erre a legjobb példa az internet, mely sokkal biztonságosabban is működhetne ezen elv alapján, ráadásul mi magyarok is élen jártunk és járunk a kvantum fizikában. Márka Szabolcs szerint a hazai képzett és elhivatott fiatal elmék és a külföldön élő magyar agyak jelentős tapasztalata és összeköttetései, egyedülálló lehetőséget nyitnak meg a jövő űrkutatásában.