Létrehozva: 2024.06.06.

Fizet a biztosító, ha viharkár éri az autónkat? És ha igen, melyik fajta?

A nyárral együtt a viharok is megérkeztek térségünkbe. Ilyenkor sűrűbben villámlik, gyakoribb a viharos szél vagy épp jég esik. Mivel óvhatjuk meg az autónk az ilyen időjárástól és fizet a biztosító, ha ennek ellenére viharkár éri? Most kiderül!

Szerző MZ/X

Nem kell ahhoz jégesőnek esnie, hogy egy utcán vagy udvaron parkoló autóban kárt tegyen egy vihar. Rádőlhet egy faág vagy rosszabb esetben egy fa is, belecsaphat a villám, beázhat vagy épp a rossz időjárási körülmények miatt meghúzhatja egy másik jármű. Ilyen esetekben fizet vajon a biztosító? És ha igen melyik? Elég a kötelező- vagy a lakásbiztosítás, esetleg külön biztosítást kell viharkárra kötni? Most kiderül!

On,A,Rainy,Day,With,Rain,Umbrella,In,The,City. vihar autó
A viharos időjárás sok autóban tesz kárt-melyik biztosító fizet ilyenkor? Fotó: vitalikaladdin / Shutterstock

Fizet a kgfb viharkár esetén?

Mivel minden autóra kötelező kötelezőt kötni, jogosan merülhet fel többekben a kérdés, hogy ha egy vihar kárt teszt az autónkban, akkor a kgfb terhére helyrehozathatjuk-e azt? A válasz sajnos az, hogy nem. A kgfb ugyanis nem erre való, a kötelező a következő esetekben fizet csak: ez a típusú biztosítás az olyan károkat téríti meg, amit nekünk okoznak és amit megfelelően tudunk bizonyítani. Illetve, ha tudjuk a károkozó kilétét (nem hagyja el a helyszínt), neki van érvényes kötelező biztosításra és elismer, hogy ő okozta a balesetet. A viharkárokat tehát nem fedezi a kgfb.

Ha a saját telkünkön sérül meg a kocsi, ez a biztosítás segíthet rendezni a károkat

Amennyiben az udvarunkon -saját területünkön- parkoló autóban a szélvihar vagy a jégeső kárt tesz és nincs valamilyen extra biztosításuk, azt nagyon sok pénzünk bánhatja. Ellenben ha a lakásbiztosításunk kiterjed az udvaron lévő vagyontárgyakra is, esetleg kifejezetten a vihar okozta károkra, akkor nem kell saját zsebből fedeznünk a károkat.

Ha más fája, cserepe okozza a kocsinkban a kárt, kinek a biztosítója fizet?

Azé, akinek a telkén állt a fa vagy a lehulló cserép. Amennyiben a károkozó rendelkezik ingatlan tulajdonosi felelősségbiztosítással -amely ma már sok lakásbiztosításnak a része-, úgy a biztosító megtérítheti kárunkat. Ha nincs felelősségbiztosítása az illetőnek, akkor közvetlenül a károkozótól követelhetjük a kártérítést. Ennél persze van egyszerűbb megoldás is: a casco-biztosítás.

Az utcán parkoló járműben keletkezett kárt háromféleképp lehet kifizettetni

  • A kgfb terhére, ha egy másik autó például a rossz látási viszonyok miatt meghúzta egy viharban a kocsinkat.
  • Az önkormányzat kontójára, ha például egy közterületen álló faág, komplett fa rádől a kocsinkra egy viharban.
  • A cascónk terhére, ha van ilyenünk.

Az első eshetőség feltételit már taglaltunk, a közterületen álló fák okozta károkkal kapcsolatban pedig a következőket érdemes tudni: az utcákat övező fák megfelelő karbantartásáért, gondozásáért a legtöbb helyen az önkormányzat a felelős, így bizonyos esetekben ide nyújthatjuk be kárigényt, például ha korhadt, elhanyagolt volt a fa. Viszont, amennyiben egy előre nem látható és nem megelőzhető esemény okozta a kárt -például egy vihar miatt kidől egy egyébként egészséges fa-, az önkormányzat mentesül a felelősség alól. Ilyenkor csak a casco biztosításunkra számíthatunk, már ha van ilyenünk.

LANG9644 kidőlt fa vihar autó kár casco
Előfordulhat, hogy a közterületen elszenvedett kárt is nekünk kell állni, ha csak nincs casco biztosításunk. Fotó: Lang Róbert / Somogyi Hírlap

Mivel védhetjük a viharkártól az autónkat?

Akinek nincs saját garázsa, fedett autóbeállója és a közelben sincs egy mélygarázs sem -ahová legalább a nagyobb viharok idejére le tudunk állni-, az a következőt teheti:

  • ne parkoljon fa közelébe, alá;
  • takarja le az autót egy pokróccal;
  • vegyen esernyőt a kocsira;
  • kössön casco vagy viharkár biztosítást;
  • vegye bele a lakásbiztosításába az autót, mint vagyontárgyat.

Összegzés: ezzel a biztosítással mehetünk csak biztosra

Egy komolyabb jégeső, leszakadó ágak, lepotyogó tetőcserép mind-mind jelentős károkat okozhat a járművekben, akár totálkárosra is törhetik azt. Ezeket a károkat általában csak a casco biztosítás terhére lehet megtéríttetni, ritkább esetben a lakásbiztosításéra, vagy a szomszéd/önkormányzat felelősségbiztosításának terhére.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek