kulcsár edina
Újabb vörös vonal átlépésére készül a Nyugat, ami a NATO és Oroszország közötti háború kitöréséhez vezethet.
Az ukrán hadsereg létszámhiánya kritikus ponthoz érkezett, és az orosz előretörés miatt a helyzet a csatatéren az elmúlt hetekben súlyosan romlott. Ehhez kapcsolódóan Charles Q. Brown Jr. tábornok, az USA vezérkari bizottságának elnöke kijelentette, hogy a NATO kiképzők bevetése Ukrajnában elkerülhetetlennek tűnik. „Idővel el fogunk jutni oda” – idézte a New York Times a legerősebb NATO tagállam tábornokát.
Idővel el fogunk jutni oda – ez a mondat összefoglalja mindazokat a lépéseket, amelyekkel a Nyugat egyre közelebb kerül ahhoz, hogy aktív résztvevője legyen Ukrajna oldalán az Oroszország által indított háborúban.
Februárban Emmanuel Macron francia elnök kijelentette, hogy a NATO-nak fontolóra kell vennie szárazföldi csapatok küldését Ukrajnába.
Most Amerika legmagasabb rangú tábornoka Macronnál is tovább ment, és nemcsak azt nyilatkozta, hogy meg kell fontolni a NATO-csapatok küldését, de ez „elkerülhetetlen”.
Több NATO tagállam is jelezte, hogy kiképzőként fontolóra venné katonai személyzet Ukrajnába küldését.
Tény, hogy Ukrajna létszámhiánya kritikus ponthoz érkezett, az ország vezetése 27-ről 25 évre vitte le a behívhatósági küszöböt, ukrán tisztviselők pedig arra kérték az amerikai és NATO-partnereiket, hogy segítsenek a frontvonalhoz közelebb eső bázisokon 150 000 újonc kiképzésében, a gyorsabb bevethetőség érdekében.
Az amerikai tábornok azt is közölte, a NATO kiképzők Ukrajnába küldésekor el kellene dönteni, hogy a harctér közelében lévő kritikus ukrán infrastruktúra helyett az értékes légvédelmet a kiképzők védelmére használják-e.
Egyelőre, hivatalosan még nem indulnak NATO-kiképzők Ukrajnába, de a kommunikáció már ennek előkészítésére utal. A minta ismerős.
2022 májusában Joe Biden kijelentette, nem teszik lehetővé, hogy Ukrajna orosz területeket támadjon amerikai fegyverekkel. Azt is mondta, nem küldenek olyan rakétarendszereket, amelyekkel elérhetőek orosz területek. Ám kiderült, hogy a Biden-kormány titokban nagy hatótávolságú ATACMS rakétákat küldött Ukrajnába, amelyekkel már korábban is csapást mértek a Krím-félszigetre, amelyet Oroszország saját területének tart. A hónap elején David Cameron brit miniszterelnök kijelentette, hogy Ukrajnának joga van a NATO által biztosított fegyverekkel csapást mérni Oroszország területére.
A kérdés továbbra is az, van-e értelme a háború meghosszabbításának, vagy idővel eljutunk oda, hogy a politikusok elővegyék a fegyverszünet és a béketárgyalások ügyét.