kulcsár edina
Minden haszon- és hobbikert ádáz ellensége a meztelencsiga, vagy ha úgy jobban tetszik, a spanyol csiga. Idén eddig az időjárási körülmények is a legmegfelelőbben alakultak ezeknek a kártevőknek a térnyeréséhez. De mi lesz így a növényeinkkel? Mutatunk néhány hatásos módszert.
Az inváziós fajokra általánosságban jellemző, hogy szívósak és olyan tulajdonságokkal rendelkeznek, amely előnyt jelenthet számukra az őshonos fajokkal szemben. A mögöttünk hagyott enyhe tél és a korai tavasz, illetve a mostani a meleg és csapadékos időjárás rendkívül kedvező a spanyol meztelencsigáknak. A kártevők gyorsan szaporodnak, ráadásul egyedenként 200-400 utódot hoznak világra. Ezek pedig a kerttulajdonos szívének oly kedves növényekből lakmároznak és tesznek kárt azokban.
Most sok függ a nyári időjárástól, mert ha aszály jön, akkor ezek a csigák igencsak megritkulnak. Ha azonban biztosra akarunk menni és mindenképpen meg akarunk szabadulni ezektől a kis nyálkás kártevőktől, akkor érdemes ezeket a módszereket is kipróbálni:
A meztelencsigák bizony nem vetik meg az alkoholt. Nem is ezért nem kedveljük, viszont ezáltal meg is szabadulhatunk tőlük – már ha nem sajnálunk erre a sörünket. Ha nem, akkor egy fél pohár sört valamilyen konzerv- vagy műanyagdobozba öntve tegyünk ki a kertbe és aztán várjuk meg, amíg a csigák elcsábulnak. Nem tart sokáig, ráadásul a csigák azonnal belefulladnak a sörbe. Kegyes halál.
Vannak olyan növények, amelyeket a csigák kimondottan nem kedvelnek. Elegendő mennyiségű begóniát, fekete ribizlit, vagy paradicsomot ültetve távolt tarthatjuk a puhatestűeket a többi növénytől is.
Ez is viszonylag gyors módszer, mert a védeni kívánt ágyások közé szórt só elvonja a kárt tenni igyekvő csigából a nedvességet, ami miatt nem tud majd csúszni, végül pedig el is pusztul.
Az indiai futókacsa például imádja a spanyol csigát és annak petéit is. Igaz, néha-néha ezek rámehetnek a zöldségekre is. Szóval van buktató benne. Angliában például olyan népszerű ez a módszer, hogy bérelni is lehet ilyen kacsákat.