tóth gabi
A kormány nemcsak beszél a zöldenergia felhasználásának jelentőségéről és hazánk energiafüggetlenségének megteremtéséről, hanem konkrét programokkal és támogatásokkal segíti azt elő. Éppen ezért online konzultációt is indított a zöldenergiával kapcsolatban, amin 13 kérdésben kéri a lakosság véleményét.
Közös ügyünk a zöldenergia címmel társadalmi párbeszéd indult, ahol 13 kérdésre várnak választ április 15-ig. A válaszoknak azért is jelentőségük van, mert a kormány a konzultáció eredményét be fogja építeni a támogatási programba, hogy olyan lehetőségeket tudjon kínálni, amelyekre a leginkább igény van a lakosság részéről - hangsúlyozta Steiner Attila energetikáért és klímapolitikáért felelős államtitkár.
A kormány több stratégián is dolgozik mind a zöldenergia termelésével, mind pedig annak tárolásával kapcsolatban. Ezek közül kiemelt hangsúlyt kap a geotermikus energia, melynek felhasználásával kapcsolatban a kormány megkezdte egy országos szintű stratégia kidolgozását; valamint a napenergia, ahol a cél a jelenlegi 6000 megawattnyi kapacitás megduplázása 2030-ig. A már meglévő és a tervezett napelemparkok, valamint a paksi atomerőmű termelésével Magyarország elektromos áramot exportálhat majd.
Magyarország jelenleg arra szorul, hogy külföldről vásároljon áramot, a felhasznált villamos energia mindegy negyede import. A hazai napelempark azonban - többek közt a kiírt lakossági pályázatoknak köszönhetően - soha nem látott mértékben bővült. A legfrissebb adatok szerint már 6100 megawattot termelnek a napelemparkok, ennek 40 százaléka a háztartásokban üzemel.
A Napenergia Plusz Programban ingatlanonként akár 5 millió forint vissza nem térítendő támogatás igényelhető modern napelemes rendszerek telepítéséhez
- hívják fel a figyelmet. A 75 milliárd forintos keretösszegből a szaktárca már több mint 1400 pályázónak ítélt oda összesen több mint 5,6 milliárd forintot. Az előregisztrációs kérelmeket január 15. óta lehet benyújtani folyamatosan, a keret kimerüléséig.
A várakozások szerint 5-6 éven belül 12 ezer megawatt teljesítményű napelempark lesz az országban, ami meghaladja a hazai áramfogyasztási igényt. Ha az új paksi blokkok is üzembe állnak, illetve a jelenlegi atomerőmű üzemidejét meghosszabbítják, Magyarország nem venni, hanem eladni fog áramot - közölte az Energiaügyi Minisztérium.
Rekordteljesítményt mértek március 20-án, szerdán délelőtt, amikor tartósan meghaladta a 3000 megawattot az 50 kilowatt feletti napelemes rendszerek összteljesítménye Magyarországon. A pontos napi érték 3108 megawatt. Ez több, mint korábban bármikor. Az előző csúcsot február 16-án mérték, az 2792 megawatt volt.