tóth gabi
Nemrég Romániában 242-vel száguldott egy őrült motoros. Összeállításunkban csokorba gyűjtöttünk néhány hazai, 200 kilométer/óra feletti gyorshajtást, melyek valószínűleg a TOP-ban vannak.
Elképesztő sebességgel száguldott nemrég egy motoros Romániában. A Bukarestet a tengerparttal összekötő utat versenypályának nézte, ahol 242 km/h-sebességgel kapták lencsevégre a zsaruk. Utánanéztünk, hogy milyen kirívó gyorshajtások történtek az elmúlt időszakban Magyarországon.
Sokáig Olaszország vezette a sebességrekorderek rangsorát. Porsche Carrerajával az olasz távközlési cég vezérigazgatója 278-cal száguldott. De Magyarországon letaszította a trónról néhány éve egy motoros, aki négy km/óra sebességgel túlszárnyalta az itáliai rekordert, vagyis 282-vel kapták le a rendőrök.
A statisztikák szerint Magyarországon a külföldiek, leginkább az olaszok, az osztrákok, és a németek hánynak fittyet a sebességhatárokra. De ezt ők sem tehetik büntetlenül, hiszen a bírságot nekik is ki kell fizetniük. Bár a hatóságok bevallják, hogy a motorosok közül néha azért akad olyan szabályszegő, aki kicsúszik a markukból, és el tudja kerülni a büntetést.
Kik voltak eddig a leggyorsabbak Magyarországon?
A legrenitensebb gyorshajók bőven kétszáz fölött hasítanak. Egy Ferrari tulajdonosát 282 km/órával mérték be pár éve, míg az M7-en egy Mercedes igyekezett a strandra 242-vel.
Még 2010-ben fotózták le a rendőrök az M6-os autópályán azt a Honda Legendet, amely 247-tel hasított.
Persze olyan is előfordult a történelemben, hogy egy gyorshajtó megúszta, hiába is mérték be a rendőrök. Ilyen volt például 2008-ban az az eset Fonyódnál, az M7-es autópályán, amikor egy Mitsubishi Lancer 254-gyel száguldozott, amikor bemérték, de elkapni végül nem tudták. A Somogy megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője akkor azt mondta, a gyorshajtónak nyoma veszett. Bíró Gábor százados közölte, szinte fizikai képtelenség a gyorshajtó nyomába eredni, és mivel a rendszám nélküli Mitsubishi Lancer Evo-t nem tudták azonosítani, ezért eljárást sem tudnak a sofőr ellen indítani.
Mit kockáztat a gyorshajó?
Aki 50-es vagy annál lassabb sebességkorlátozásnál 15-25 km/órával lépi túl a sebességkorlátot, az 39 ezer forint bírságot kaphat, 25-35-ös túllépésnél 58 500, 35-45-nél 78 000, 45-55-nél 117 ezer, 55-65-nél 169 ezer, 65-75-nél 260 ezer, 75 km/órásnál nagyobb sebességtúllépésnél pedig 390 ezer forint bírságot kaphat. Sőt, esetenként a szabálytalankodó még egy időre attól is elbúcsúzhat, hogy a volán mögé üljön.
Mivel magyarázzák a száguldozók a tettüket?
Az emberek magyarázatainak tárháza végtelen. A legvadabb indokokkal állnak elő, amikor sor kerül a felelősségre-vonásra. Akadt olyan, aki azt mondta: azért nyomta tövig a gázpedált, hogy gyorsan a kocsmába érjen, míg másnak a felesége lett rosszul és hozzá kellett sietnie.
Ezért ne száguldozz!
Iskolapéldája a száguldozásnak az a baleset, ahol egy Lamborghini sofőrje veszítette el az uralmát a jármű felett és az árokba csapódott, majd kocsija kigyulladt még 2014-ben. Az autó utasa az egészet videóra is vette. A férfi 334-gyel is repesztett az M7-es autópályán, ám amikor elvesztette az uralmát a kocsija felett, ennél valamivel már alacsonyabb volt a sebessége. A videót a rendőrség hozta nyilvánosságra. Az utasai csodával határos módon túlélték a balesetet, ám a kocsi porrá égett.