Létrehozva: 2024.04.03.

Még nem késő felajánlani az adónk 1+1 százalékát, mutatjuk, mit kell tennünk!

A személyi jövedelemadónk egy részét felajánlhatjuk különböző szervezeteknek, egyesületeknek, illetve egyházaknak. Utánajártunk, hogy hogyan és meddig lehet felajánlani az adónk 1+1%-át!

Szerző MZ/X

Sokaknak automatikusan elutalja a NAV az adójuk 1 százalékát, hacsak máshogy nem döntenek. További 1 százalékról viszont mindenkinek magának kell rendelkeznie, különben ez a pénz marad az államkasszában. Sokan számítanak erre a pénzre, ami elsőre csekélynek tűnhet, mégis milliárdok sorsa dől el a következő hetekben. Mutatjuk, hogyan dönthetünk arról, ki kapja ezt a pénzt!

szja 2024, adóbevallás, SZJA, adó
Hogyan és meddig lehet felajánlani az adónk 1+1%-át? Fotó: facebook.com/NAVprofil

Ki rendelkezhet az adója 1 százalékáról?

Bárki, aki személyi jövedelemadót fizet, vagyis magánszemélyeken túl az egyéni vállalkozók és az őstermelők is - írja a NAV.

Kiknek lehet felajánlani ezt a pénzt?

Kedvezményezettet két csoportból lehet választani, de mindegyikből csak egyet-egyet. Az egyik csoportjába a civil kedvezményezettek tartoznak, vagyis az egyesületek, alapítványok és közalapítványok, de csak azok, amiket 2017. december 31-ig a bíróság nyilvántartásba vett. A másik csoportba (további 1 százalékos felajánlás) egyrészt az úgynevezett technikai számos kedvezményezettek tartoznak, vagyis a bevett egyházak, vallási egyesületek, bejegyzett egyházak és nyilvántartásba vett egyházak, másrészt a Nemzeti Tehetség Program.

Mire van szükség a felajánláshoz?

Először is, hogy időben bevalljuk a jövedelmünket és befizessük az adókat. Ezen kívül szükség lesz a választott szervezet adószámára, illetve az egyház technikai számára. A felajánlásra jogosult, kedvezményezett civilszervezetek listája itt érhető el, a felajánlására jogosult vallási közösségek listája pedig itt.

Hogyan lehet felajánlani az adónk 1+1 százalékát?

  • Az eSZJA webes felületén, online vagy
  • az ÁNYK-ban a bevallással együtt, annak EGYSZA-lapját is kitöltve vagy
  • külön, a 23EGYSZA-nyomtatvány kitöltésével.
  • Papíralapon benyújthatópostán keresztül, vagy személyesen, illetve meghatalmazott által, lezárt borítékban a NAV ügyfélszolgálatain a személyijövedelemadó-bevallással együtt, annak EGYSZA-lapját is kitöltve,
  • az e-SZJA-felület kitöltőprogramjával készített és kinyomtatott nyilatkozaton,
  • a 23EGYSZA jelű nyomtatványon vagy azonos adatokkal a nyilatkozaton, továbbá május 10-ig lezárt borítékban leadva a munkáltatónak, ha az vállalja a nyilatkozatok összegyűjtését. A borítékon a leragasztás helyén szerepelnie kell a felajánló aláírásának.
templom, oltár, temetés, szertartás
1%-os felajánlást tehetünk az egyházaknak és a cilvil szervezeteknek is Fotó: Unsplash.com (Képünk illusztráció)

Van, akiknek csak 1 százalékról kell nyilatkoznia

Fontos tudni, hogy míg az egyesületeknek tett 1 százalékos felajánlásról évente kell nyilatkozni, addig az egyházaknak tett +1 százalékról nem. A nekik tett felajánlást a nyilatkozat visszavonásáig a következő években is figyelembe veszi a NAV, vagyis aki tavaly megjelölt egy egyházat és idén nem változtat ezen, annak az adójának 1 százalékát automatikusan tovább utalja a NAV. 2024.január 1-jétől pedig már nem csak a vallási közösségeknek, hanem a kiemelt költségvetési előirányzatnak (jelenleg a Nemzeti Tehetség Programnak) tett felajánlások is érvényben maradnak.

Meddig lehet felajánlani a pénzt?

2024. május 21-ig. Ez a határidő jogvesztő, ami azt jelenti, hogy ha valaki május 21. után rendelkezik befizetett személyi jövedelemadója 1+1 százalékáról, a rendelkezése érvénytelen, és a késedelem igazolási kérelemmel sem menthető ki.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek