kulcsár edina
Beindult az ingatlanpiac és egyre többen szeretnének az agglomerációba költözni, de nem igazán tudják, hova menjenek. A Ripost körbenézett, hol érdemes most ingatlant vásárolni.
A CSOK plusz és a kedvező kamatozású hitelek elmozdították a ingatlanok keresletét a tavalyi év mélypontjáról. Egyre többen tervezik az ingatlanvásárlást. Budapesten a lakások iránt nőtt inkább a kereslet, de nagy az érdeklődés az agglomerációban is. Körbenéztünk, milyen árak vannak a főváros körüli településeken.
Előnye, hogy fél-egy óra alatt hazaérhet az ember a belvárosból és élvezheti a kertes életet. A kisgyerekes családoknak pedig óriási vonzerő a nyugalom és a vidéki levegő.
Olcsóbbat és nagyobbat tudok venni az agglomerációban, és az autópályán pillanatok alatt beérünk a városba
– magyarázta választásukat egy fiatal pár, akik két éve költöztek Biatorbágyra.
Az utóbbi tíz évben sokan döntöttek az agglomerációba költözés mellett, így a Budapesthez legközelebbi településeken az árak nagyon gyorsan emelkedtek. Budakeszi, Nagykovácsi, Solymár és Szentendre ingatlanjainak ára már évtizedek óta magas. A házak átlagosan egymillió forint körüli négyzetméterára a főváros áraival egy szinten mozog. Ezek a települések túlnépesedtek. Arról nem is beszélve, hogy a mindennapi munkába járást a dugók nehezítik, mivel nincs jól kiépített úthálózat és város széli P+R parkolók, ami egyszerűbbé tennék a közlekedést a fővárosba.
A Budapesttől déli irányban 30 kilométeres távolságra lévő Dunavarsány és Szigetszentmiklós ingatlanjai 622 ezer forintos négyzetméteráron mennek, ezt követi Délegyháza, amely az első CSOK hiteles építési hullámnak köszönhetően gyorsan kinőtte magát és nagyon sok kisgyerekes család költözött ki a tavairól híres településre. Itt még elérhető áron lehet kapni ingatlanokat és jól kiépített tömegközlekedés is könnyíti a bejárást. Kelet felé Gödöllő és környéke kiemelt helynek számít, gyönyörű, lankás dombjaival, ahol 610-640 ezer forintos négyzetméteráron lehet egészen jó ingatlanokat kapni. Északabbra a 2-es út melletti települések népesültek be a leghamarabb. Az áraik is ennek megfelelően emelkedtek. Fót és Göd vonzáskörzetében a 742 ezer forintos négyzetméterár sem ritka, és egészen Verőcéig tart a túlárazott ingatlanok piaca.
Ha nem fontos a mindennapi bejárás a fővárosba, akkor a legjobb a fővárostól 40-50 km-re eső településeken ingatlant vásárolni. Ez befektetésnek is jó, mert az olcsón vett ingatlan magasabb áron értékesíthető pár évvel később. Északi irányban, az M2 útvonalán egészen jó helyeket lehet találni. Szob kifejezetten olcsó ezen a környéken a 395 ezres négyzetméterárakkal. Püspökhatvan településen pedig 300 ezer forint négyzetméter ár alatt, harminc millió forint körül is lehet találni régi házakat. Délkeleti irányban Albertirsát és környékét fedezik most fel az ingatlanberuházók. Pilis, Albertirsa és Cegléd környéki településeken egészen baráti árakon kaphatók a régebbi építésű házak.
Alacsony áron vehetünk használt régi házat, de a felújítási költséggel mindenképpen számoljuk, ami állapotttól függően akár duplája is lehet a vételárnak. Kényelmesnek tűnő megoldás lehet a városból kiköltözőknek az új építésű lakóparkok ikerházainak egyike. A vételár kifizetése után csak annyi a dolgunk, hogy birtokba vegyük új otthonunkat, kössünk rá biztosítást és berendezzük. Szigethalom, Vácduka, Tinnye, Biatorbágy is vonzó lehet, sőt az M7 vonalán egészen Agárdig lehet találni olyan új építésű ingatlanokat, amelyek megfelelőek egy fiatal kisgyermekes családnak.
Csodára azért ne számítsunk. Ingatlanokat húszmillió forint körül csak Budapesttől jóval távolabbi településeken találhatunk, ahol nincsen a mindennapokhoz szükséges infrastruktúra, a csatornahálózat kezdetleges és a munkába járás is nehezebb.