kulcsár edina
Fanni évekig szégyenérzettel küzdött kényszerbetegsége miatt, melyet még a családja és a barátai előtt is titkolt. A fiatal lány mára felvállalja mentális betegségét, sőt azon dolgozik, hogy saját példáján keresztül másokon is segítsen.
A kényszerbetegség vagyis az OCD egy gyakori mentális állapot, ám társadalmunkban egyelőre tabutéma, így kevesen merik felvállalni. A gyakran fellépő kényszeres gondolatok és cselekedetek általában értelmetlenek, ám olyan ellenállhatatlan erővel törnek a kényszerbetegekre, hogy egyenesen az őrületbe kergetik őket. A 28 éves Fanni életében olyan hétköznapi formában jelentkeztek a tünetek, mint az ajtók bezárásának kényszeres ellenőrzése. A fiatal nő annyira szégyellte ezt az állapotot, hogy még a családjának és a barátainak sem beszélt róla, ám a tinikorától kezdődő betegség az évek során elhatalmasodott rajta: mentális állapota végül annyira leromlott, hogy egy 3 hónapos intenzív terápián találta magát, ám állítja: ez volt élete legjobb döntése.
Fanni egy TikTok-csatornát is indított a kényszerbetegségével kapcsolatban, mellyel az a célja, hogy másokat is arra ösztönözzön, van kiút a betegek kilátástalannak tűnő helyzetéből. Fanni őszintén vall lapunknak megpróbáltatásairól: a fiatal lány szerint a kényszerbetegség fizikailag és mentálisan is borzalmasan megterheli az embereket.
Az évek során egyre durvább lett az állapotom: volt, amikor már egy nap több 20 perces rituálé keserítette meg az életem
— emlékezik vissza a fiatal nő, aki ekkor úgy döntött, segítséget kér.
Fanni nem csak hogy többször leellenőrizte, hogy mindent rendben hagyott-e a lakásban, videófelvételeket és képeket is készített róla.
Többször is ellenőriztem pl. egy évek óta nem használt vasalót, hogy kihúztam-e, végül inkább magammal vittem. A „defektem” miatt érzett szégyenérzetem mellé ekkor igen erős pánikrohamok és kimerültség is társult, ami miatt aztán mély depresszióba zuhantam
— magyarázza a fiatal nő, aki ekkor erőt vett magán, számba vette a lehetőségeit és elhatározásra jutott. Fanniról Tündérhegyen hamar felállították a diagnózist, majd kezdetét vette egy 3 hónapos intenzív terápia.
Szerencsére kiderült, hogy ezt a rémes állapotot lehet kezelni. Sajnos azonban az én esetem már súlyos volt, így kombinált kezelést kaptam
— emlékezik vissza a lány, aki kimondottan ellene volt a gyógyszeres kezelésnek, ám esetében már nem segített volna a klasszikus pszichoterápia.
Ma már csak egyszer ellenőrzök le mindent, és fotókat sem készítek, kizárólag a bejárati ajtóról
— meséli boldogan Fanni, aki a terápia végére úgy érezte magát, mint akit kicseréltek: megszűnt a feszültség, a szorongás, ezáltal nyugodtabb lett, aki képes a jelenben élni, ráadásul az önmagába vetett hite is megerősödött. A fiatal lány TikTok-videóiban próbálja viccesen megragadni a betegsége által okozott bosszúságokat, ám arra is rávilágít, hogy van kiút. Fanni szerint a legfontosabb, hogy felismerjük a problémát és nyíltan beszéljünk róla.
Amikor elmeséltem a családomnak és a közvetlen környezetemnek ezt az egészet, azt láttam, hogy mindenki megérti és próbál alkalmazkodni
— magyarázza Fanni, akinek ez a fajta támogató elfogadás csak tovább segítette gyógyulását. Fanni rengeteg kommentet és üzenetet kap csatornáján olyanoktól, akik történetein keresztül magukra ismernek és segítséget kérnek. Fanni célja a Ripost cikkével is az, hogy a mentális betegek merjenek beszélgetni problémáikról, hiszen ha segítséget kérnek, egy új életet kapnak, melyben megszűnik a szégyen és a szorongás.