kulcsár edina
Ötpontos intézkedéscsomagról döntött a kormány az európai agráriumban kialakult helyzet miatt.
Nagy István agrárminiszter is részt vett a legutóbbi kormányinfón, ahol bejelentette, hogy azon mezőgazdasági termékekre, amelyeket tilos behozni Ukrajnából, teljeskörű bejelentési kötelezettséget írnak elő, származzon bármely országból. A kormány intézkedett arról is, hogy a Magyar Államkincstár 2024. május 31-ig teljesítse a terület- és állatalapú támogatások kifizetését.
Nagy István tájékoztatása szerint döntöttek arról is, hogy a kormány 2026-ig további, legfeljebb 45 milliárd forintot biztosít az Agrár Széchenyi Kártya programhoz.
Elmondta továbbá, hogy a mezőgazdaságban felhasznált gázolaj után évente befizetett adó visszaigényelhető részét a kormány 90 százalékos mértékre emeli. Ez újabb egymilliárd forint éves többlettámogatást jelenthet az ágazatnak – fűzte hozzá a miniszter, aki beszámolt arról is, hogy az importot érintő és a termelők gazdasági helyzetén javító intézkedések mellett megerősítik a beruházások támogatását is.
A jelenlegi helyzetben felértékelődik a kormányzati segítség szerepe az ágazatban, legyen szó az import átláthatóvá tételéről, a támogatásokról, a hitelfinanszírozásról vagy a jövőbe mutató fejlesztésekről
– fogalmazott a miniszter.
Az Európai Bizottság azon terve ellen tüntettek februárban a magyar gazdák, miszerint Brüsszel újabb egy évvel meghosszabbítaná az ukrán termékek korlátlan importját. A Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (MAGOSZ), valamint a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) ezt határozottan elutasította.
Az ellenőrizetlen minőségű, tiltott vegyszerekkel kezelt, GMO-s termékek ugyanis nemcsak a fogyasztókra nézve jelenthetnek veszélyt, hanem az uniós mezőgazdaságra is
– jelezték, majd úgy folytatták: amennyiben ezt a tisztességtelen versenyt továbbra is fenntartja az Európai Bizottság, az az európai – köztük a magyar – gazdák tömeges csődjét okozza.
Támogatjuk a nyugat-európai gazdálkodók követeléseit, akiket Brüsszelen túl a saját kormányaik intézkedései is sújtanak
– közölték. A magyar kormány fenntartja a behozatali tilalmat, így megvédve a fogyasztókat és a gazdákat, de ez az unió más országaiban nem így van.
Jakab István országgyűlési képviselő, a MAGOSZ elnöke a Mandinernek ezzel kapcsolatban elmondta: Magyarországon olyan adórendszer van, amely egyedi módon védi a családi gazdaságokat és az őstermelőket. Úgy fogalmazott: a hazai gazdákat és az őket képviselő szövetségeket is aggasztja a hatástanulmányok nélkül elfogadott Green deal és a Farm to Fork program.