tóth gabi
Nem mindennapi jelenséget figyelhetünk meg az alkonyi égen. A ritka eseményt nem szabad kihagyni, hiszen valóságos égi csodát figyelhetünk meg.
Lélegzetelállító látványt nyújt a Hold és a Merkúr kettőssége márciusban. A különleges jelenségről nem érdemes lemaradni, ha szerencsénk van és kedvező alkonyi fényviszonyokat fogunk ki március 11-én, akkor valóságos égi csodát figyelhetünk meg. Érdemes lesz megörökíteni a káprázatos látványt.
Csodálatos látványt nyújt két égitest, amik nagyon közelinek látszódnak egymáshoz március 11-én. A Hold keveset mutat magából, mindössze 2,8 százalékos megvilágítású lesz. A holdsarló alatt, mindössze hat és fél fokkal szépen megfigyelhetjük az alkonyi nyugati égen a Merkúrt. Nem beszélhetünk együttállásról, azonban így is érdemes megcsodálni, fotózni, mivel szerencsés időjárás esetén igen szép alkonyi fényviszonyokkal láthatjuk őket. A Merkúr egy órával nyugszik a Nap után, így érdemes sietni a kettős megfigyelésével. Napnyugta után 40 perccel már szépen látszik a sarló is és ekkor még a bolygó is a horizont felett jár. Ez a keleti határainknál 18 óra 15 perc, Budapesten 18 óra 30 perc , nyugaton 18 óra 40 perc körüli időpontot jelent - tanácsolja a National Geographic cikke.
Hasonlóan különös égi jelenségnek a Hold–Jupiter találkozásának lehettünk tanúi január 18-án. Egymástól mindössze kettő fokra láthattuk a fényárban úszó Holdat és a Jupitert. A Hold–Fiastyúk együttállása pedig január 20-án kora este örvendeztette meg a kíváncsi szemeket. Csak egy picit több mint egy fok választotta el a hízó, 76 százalékos megvilágítású Holdat a Fiastyúktól, amit később február 25-én a holdtölte követett.