kulcsár edina
Február elsején hajnalban érdemes lesz az égre pillantanod, mert nem mindennapi jelenséget csodálhatsz meg az égen. Jobban teszed, ha nem hagyod ki, mert garantáltan életre szóló élményben lehet részed.
Kivételes látvánnyal kápráztathat el a februári égbolt. Csodálatos együttállásnak lehetnek szemtanúi a különleges égi jelenségek kedvelői. Február első napján hajnalban, a Hold és az egyik legfényesebb csillag, a Spica randevúját tekinthetjük meg.
Hajnalban, fél hat és hat óra között a délnyugati égen körülbelül 30 fokos magasságban pillanthatod meg a lélegzetelállító égi jelenséget - adta hírül a National Geographic. A Holdsarló 67 százalékban mutatja meg magát, tőle balra pedig kékesfehér színben fog ragyogni a Spica, a Szűz legfényesebb csillaga. Az égitestek egymástól körülbelül másfél fokra látszanak majd.
A Spica nem más, mint a Szűz csillagkép legfényesebb csillaga; az éjszakai égbolt 15. legfényesebben ragyogó csillaga. 13 400-szor fényesebb, valamint 7-szer nagyobb és 11-szer nehezebb a Napnál. A kék óriás 250 fényévnyire található a bolygónktól, a Földtől.
Az ókori Egyiptomban nagy tisztelet övezte az izzó csillagóriást. Az egyik elnevezése „Lanthordozó” volt. Joseph Norman Lockyer angol csillagász szerint több, igen fontos templom az ókori Egyiptomban és az ókori Görögországban a Spicának volt szentelve.
Különös égi jelenség a Hold–Jupiter találkozása volt január 18-án. Egymástól mindössze 2 fokra láthattuk a fényárban úszó Holdat és a Jupitert. A Hold–Fiastyúk együttállása pedig 20-án kora este örvendeztette meg a kíváncsi szemeket. Csak egy picit több mint egy fok választotta el a hízó, 76 százalékos megvilágítású Holdat a Fiastyúktól, amit 25-én a holdtölte követett.