Létrehozva: 2024.03.11.

Nem érdemes elsietni a nyári gumicserét!

A megszokottnál enyhébb az időjárás, de vajon elég enyhe ahhoz, hogy lecseréljük a téligumit nyárira? Egyáltalán, mikor jön el az ideje a nyári gumicserének? Most kiderül!

A napokban ismét talajmenti fagyok várhatók, amellett, hogy napközben bőven 10 fok felett marad a hőmérséklet. Vajon eljött az ideje a nyári gumicserének vagy érdemes még várni egy kicsit?

Téli gumi, nyárigumi, nyári gumi, teszt
Mikor jön el az ideje a nyári gumicserének? Fotó: Vilaggazdasag

Mikor kell lecserélni a télit nyári gumira?

Ez több tényezőtől is függ. Például, hogy mennyi járunk az autóval külföldön és mely országokban. Ezenkívül az átlaghőmérsékletet és a gumiszervizekben ilyenkor kialakuló tumultust érdemes még figyelembe venni. Magyarországon jelenleg nincs semmilyen előírás arra vonatkozóan, hogy mikor kell megejteni az abroncs cseréjét. Büntetni is csak akkor büntet a rendőrség, ha az autón lévő abroncs profilmélysége 1,6 mm-nél kisebb, vagy ha téli gumival okozunk balesetet nyáron. A környező országokban viszont szigorú előírások vonatkoznak az évszaknak megfelelő gumi használatára!

Mikor érdemes lecserélni a téli gumit?

Aki csak itthon autózik, mindenképp várja meg, amíg a napi középhőmérséklet tartósan 7 fok feletti lesz. Ezt a meteorológusok úgy számolják ki, hogy a hajnal 1, reggel 7, délután 1 és este 7 órakor mért hőmérséklet adatait átlagolják. A gumiszervizekben a legnagyobb tumultus az elmúlt évek tapasztalatai alapján egyébként március vége és április vége között várható, így akinek fontos a kényelem (és a hőmérséklet is engedi), ez előtt vagy ez után a csúcsidőszak után keresse fel a műhelyeket.

Miért fontos a télit nyári gumira cserélni?

A téli időjárási körülményekhez készített futófelület kialakítás rosszabb irányíthatóságot és fékezhetőséget, valamint növekvő zajszintet eredményez meleg időben, így mindenképp érdemes lecserélni a téli gumikat nyárira, de csak ha az időjárás indokolja ezt.

Mit csináljunk a téli gumikkal, ha felkerült a nyári?

Tegyük őket száraz, hűvös, fénytől védett helyre. Ha felnin vannak, fektessük azokat egymásra, ellenkező esetben pedig állítva tároljuk úgy, hogy két-három hetente egy negyed fordulatot fordítunk rajuk. Ezzel jelentősen növelhetjük az élettartamukat!

gumi, abroncs, téligumi, gumis
A szervizekben a hónap végén várható nagyobb tumultus, a tavalyi adatok alapján. Fotó: KISS ANNAMARIE / Hajdú-Bihari Napló

Milyen nyári gumit érdemes venni?

Használt kerékszett vásárlását nem ajánlja a Magyar Gumiabroncs Szövetség (HTA), mivel ezeknek olyan belső, szemmel nem látható, rejtett hibái lehetnek, amik akár életveszélyes helyzetet is eredményezhetnek. A kétes eredetű, távolkeleti import gumiktól is óva int mindenkit a szövetség. Nyári gumi vásárlásakor figyelembe kell venni az autó típusát, a gyártó cég méretre vonatkozó ajánlását, a közlekedési szokásainkat és azt, hogy milyen körülmények között, mennyit autózunk. Illetve nem árt néhány tesztet is átböngészni. Az idei első nyárigumiteszt - amit a német autóklub, az ADAC végzett - eredménye szerint például a tesztgyőztes Continental Premium Contact 7-es abroncs jó választás lehet (215/55 R17 méretkategóriában), de a Michelin Primacy 4+ vagy a Kumho Ecsta HS52-essel sem lőhetünk nagyon mellé.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek