kulcsár edina
Itt az ideje beszerezni húsvétra a gyerekeknek, locsolóknak a csokinyuszit, a csokitojást és egyéb nyalánkságokat. Hol járunk a legjobban? A Ripost utánajárt.
A csokinyuszi figura a húsvét legkedveltebb édessége, a csokitojás pedig ott van a dobogó második fokán. Húsvétkor mindenki marad a hagyománynál és az emberek nyolcvan százaléka választja a nyuszi vagy tojás alakú csokikat. Ilyenkor sokat számít az ár, ám aki teheti, a jobb minőséget választja - vagyis az a fontos, mit kapunk és mennyiért a boltokban. Jön a Ripost árkörképe!
A Ripost körbejárt néhány népszerű üzletet és azt tapasztaltuk, hogy az árak nagyon vegyes képet mutatnak, ahogyan a minőség is. Az ezer forint felett termékeknél a Ferrero 100 grammos arany tojása viszi a pálmát 2120 forintos árral - ez elég sok pénz a nem túl nagy tojásért, bár kétségtelen, a minőségre és a csomagolásra nem lesz panasz. A Kinder termékei sem az olcsóbbak közé sorolhatók, bár a Lidl-ben külön akciót hirdettek a gyerekek kedvenc csokitojására és a Tesconál is 389 forintért kínálják ezt a népszerű édességet.
A Boci húsvéti csokik a közép árkategóriába tartoznak. Nagyobb és kisebb méretű csokinyuszijaik, magyaros díszítésű tojásai slágernek számítanak több üzletben is. A Szamos magyar cukrászda is belépett a húsvéti csokidömpingbe és minden méretben, árkategóriában kínálja finom édességeit. Az aranyba csomagolt nyulaik olcsónak épp nem mondható, 1399 forintos áron kaphatók, de gondoltak a kísérő ajándékcsokira is: a kis nyúlfiguráikat 399-es áron adják.
Az Aldi a saját márkás csokoládéi mellett a húsvéti termékeket is kedvezően árazza, bár érdemes körbenézni: a Boci tojáscsoki például 449 forintért kapható, közel ötven forinttal drágább, mint a többi üzletláncnál. A legkisebb KitKat tojás 299 forintos áron, a Smarties nyuszik 549 forintért kaphatók. Hogy miként lett a húsvéti nyusziból egér, azt nem tudjuk, de saját márkás, zabpehellyel töltött egeret kínálnak 1399 forintért, ami egészen jó választás lehet, feltéve, hogy a gyerek szereti a zabpelyhet és az egérfigurát. Arra tudunk gondolni, hogy az ötlet talán az élelmes egérke történetéből jöhetett, aki megette a pászka maradékát és szárnya nőtt. Mindenesetre az Aldinál úgy gondolták, jó marketingfogás lehet az új kis állatfigura.
A német Spar áruházlánc szinte minden termékből készleten tart a húsvéti ünnepre azoknak, akik az édességet náluk vásárolják meg. A lila tojástartóba csomagolt Milka Eggs ára talán itt a legjobb, 1699 forint. Ezt az édességet a Tesco-nál 100 forinttal drágábban árulják. A prémium kategóriás, 200 grammos Lindt Gold Bunny 2699 forintos árát mi a Sparban találtuk a legmagasabbnak. A Lidl pedig 30 százalékos akcióban, 262 forintért árusítja a Kinder meglepetés tojásokat.
A CBA külön kiemelt részleget alakított ki a húsvéti édességeknek, hogy könnyebben átlátható legyen a kínálat. Szinte mindegyik márka megtalálható náluk és látszik: figyeltek arra is, hogy a széles választékot az árak is tükrözzék. A Milka 469 forintos nyúlfigurái mellett a drágább, aranyba csomagolt Lindt termékek is megtalálhatók 1599 forintos áron azoknak, akik a minőségre szavaznak.
A Boci színesbe csomagolt nyuszitermékei itt jó áron, 799 forintért kaphatók és a Kinder is egészen széles választékkal várja az ünnepet. A már jól ismert meglepetés tojások mellett a 499 forintos Kinder nyúl is jó választás. A plüssállatos Maxi Mix csoki viszont 200 forinttal drágább, mint az Auchanban.
A Szerencsi 50 grammos, alacsony cukortartalmú Zero Nyuszi tejcsokoládét a Kifli oldalán találtuk a legjobb áron, 849 forintért, amit mértékkel cukorbetegek is fogyaszthatnak. A laktóz- és gluténérzékenyek már nehezebb helyzetben vannak, nekik érdemes böngészni az összetevőket. A valódi csokoládét tartalmazó termékek mindenesetre magasabb minőséget képviselnek, mint a kakaómasszából készültek, az utóbbiak azonban olcsóbbak.
A húsvét csokoládéfiguráiban a zsidó és a keresztény világ hagyományai, szimbólumai jelennek meg. A tojás a tisztaság, a termékenység és mindenekelőtt az élet szimbóluma, a kereszténységben pedig az újjászületést jelképezi. Már a 13. századból is vannak írásos emlékeink tojásfestésről, de a „húsvéti tojást” először 1615-ben Strassburgban említik írásos emlékek. A tojások eredetileg egyszínűek voltak. Nyugat-Európában a leginkább elterjedt szín a piros, Kelet-Európában pedig az arany volt és csak a 17. században kezdték többszínűvé festeni, illetve különféle mintákkal ellátni a tojásokat. Érdekesség, hogy hímes, azaz a maiakhoz hasonlóan díszített tojásokat Magyarország területén már avarkori sírokban is találtak a régészek.
A húsvéti ajándékozás szokása is régi. Húsvéti kosarakat tojással, kiscsirkével, nyúllal már eleink is ajándékoztak egymásnak. Az első húsvéti kosarat Assisi Szent Ferenc kapta, aki a böjt hat hetét egy napos itáliai szigeten töltötte. A szigeten csak apró állatok laktak, és így egyetlen társa a legenda szerint egy apró nyúl volt, ami madárfészekből készült húsvéti kosarat adott neki.
Édességeket csak a tizennyolcadik század végétől találunk a kosarakban. Kiscsirkét, kisnyulat azért ajándékoznak húsvétkor, mert ezek már az új évben születtek, így az újjászületést szimbolizálják.