tóth gabi
A kormány azt ígéri, hogy idén is folytatódnak a béremelések, a családtámogatások és a nyugdíjemelés.
A nehéz idők, háborús környezet ellenére is folytatódik a bérek emelése, a családok védelme. Nemrég jelentette be a kormány, hogy március 1-től átlagosan 20%-os fizetésemelést kapnak az egészségügyi szakdolgozók, a háziorvosi, házi gyermekorvosi és a fogorvosi asszisztensek, valamint az egészségügyben dolgozók is.
Lázár János közlekedési miniszter január végén jelentette be, hogy három évre szóló bérmegállapodást írtunk alá a MÁV-VOLÁN-csoport munkavállalóit tömörítő szakszervezetekkel. 3 év alatt majdnem a harmadával nő a bér, már az idén – 600 ezer forintos bérrészig – 17%-kal, de legalább 70 ezer forinttal emelkednek az alapbérek. Ezen felül 2025-re és 26-ra is garantálja a kormány a reálbérnövekedést.
Februárban megérkezett a tanárok és óvónők bankszámlájára a megemelt bérük. A mostani emeléssel a tanárok átlagbére eléri a diplomás átlagbér 71,8 százalékát, ez bruttó 652 ezer forintot jelent.
Januártól bevezették a legújabb családtámogatási rendszert, a CSOK Pluszt. Az igénylők köre így a következő:
Feltétel még a legalább 2 év TB jogviszony, ami maximum 30 nappal szakadhat meg az igénylést megelőzően. Emellett további feltétel a büntetlen előélet és az, hogy 5000 forintnál ne legyen nagyobb köztartozás.
Idén februárban az elmúlt évekhez hasonlóan dupla havi nyugdíjat kaptak az idősek. Januárban a 6 százalékos nyugdíjemelésnek köszönhetően a tavalyi 217 ezer forintos átlagos öregségi nyugdíj 13 ezer forinttal, 230 ezer forintra nőtt. A februári és a 13. havi nyugdíj együttes összege így átlagosan 460 ezer forint lett.
Kiállunk az idősek érdekeiért és megvédjük a juttatásaikat. Megemelt formában visszaadtuk a baloldali kormányok által elvett 13. havi nyugdíjat is
– erről beszélt korábban Nyitrai Zsolt, a miniszterelnök főtanácsadója. A kormány továbbá azt is közölte:
Tavaly 18,5 százalékkal emeltük a nyugdíjakat, idén 6 százalékkal, és a nyugdíjasoknak továbbra sem kell lemondaniuk a 13. havi nyugdíjról sem.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint 2024 januárjában az egy évvel ezelőtti tetőzéséhez képest kevesebb mint hatodára, 3,8 százalékra szorította vissza az infláció mértékét a kormány. Éves alapon a háztartási energia ára 11,3 százalékkal, az üzemanyagok ára 11,9 százalékkal, a tartós fogyasztói cikkek ára 1,4 százalékkal csökkent.
Németh Szilárd, a rezsicsökkentés fenntartásáért felelős kormánybiztos korábban arról beszélt, hogy a rezsicsökkentés immár tíz éve védi a magyar családokat, ennek köszönhetően
mi fizetjük Európa legolcsóbb, legkisebb energiaszámláit.
Mi fizetünk a legkevesebbet a háztartási gázért, az áramért és a távhőért. Hozzátéve, hogy ezt a vívmányt az ukrajnai háború és az energiaválság kitörésekor is sikerült megőrizni. Egy friss statisztika pedig azt mutatja, hogy az áramnál tízből nyolc, a gáznál tízből kilenc háztartás a rezsivédelmi sávhatár alatt fogyaszt.