tóth gabi
Most, ha valaki külföldön nyaral és vényköteles gyógyszerre van szüksége, fel kell azt íratnia egy ottani orvossal. A jövőben viszont bármelyik EU-s országban kiválthatjuk majd az itthon nekünk felírt gyógyszert. És nem csak ez fog változni!
Egy hónapokig tartó tárgyalássorozatot követően most született egy olyan megállapodás, ami jelentősen segíteni fogja a betegellátást és a tudományos kutatást az EU-ban. Nemcsak a gyógyszereinkhez férhetünk majd hozzá bárhol, hanem az összes egészségügyi adatunkhoz. Mutatjuk miért jelentős előrelépés ez!
Az új szabályok -pontosabban az EU tanácsa és az Európai Parlament ideiglenes megállapodásának- célja, hogy lehetővé tegyék például egy magyar turista számára, hogy egy német gyógyszertárban váltsa ki a receptjét, vagy hogy az orvosok hozzáférjenek egy Olaszországban kezelésben részesülő belga beteg egészségügyi adataihoz. A friss megállapodás értelmében tehát a jövőben egyszerűbb lesz az egészségügyi adataink uniós szintű hozzáférése. A könnyebb adatkezelés mellett pedig a megállapodás célja az is, hogy az adatainkat közérdeket szolgáló, illetve kutatási és innovációs célból is felhasználhassák -számolt be a leendő új szabályokról közleményében az Európa Tanács.
Az ideiglenes megállapodás legfontosabb elemei a következők:
Ez az új jogszabály lehetővé teszi majd, hogy a betegek mindenkor hozzáférjenek az egészségügyi adataikhoz, bárhol is tartózkodjanak az EU-ban. Emellett pedig a biztonságos egészségügyi adatok óriási tárházának kiaknázását is jelenti a fontos közérdeket szolgáló tudományos kutatások céljára, ami nagyban elősegíti majd az egészségügy fejlődését. Ezen kívül pedig nagyobb ellenőrzést gyakorolhatunk majd ezeknek az adatoknak a felhasználási módja felett.
Az ideiglenes megállapodást most a Tanácsnak és a Parlamentnek is jóvá kell hagynia, majd a jogász-nyelvészi ellenőrzést követően mindkét intézmény hivatalosan is elfogadja azt. A rendelet az EU Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon fog hatályba lépni. Az új rendelkezések végrehajtása érdekében az uniós országoknak pedig létre kell majd hozniuk egy digitális egészségügyi hatóságot is.