tóth gabi
Mit jelképez a húsvéti sonka, a tojás és a kalács? Miért fogyasztjuk ezeket? Erről beszélgettünk Paskó Csaba katolikus pappal, aki nem mellesleg séfként is elismert szakember.
Hagyományos ételek kerülnek a legtöbb helyen a húsvéti asztalra. Paskó Csaba, vajdasági katolikus magyar pap és séf készséggel beszélt lapunknak a különböző fogások eredetéről és értelméről.
Húsvét legfontosabb tartalma, hogy a megtestesült, 2. isteni személy önként vállalta értünk a kereszthalált, majd feltámadt. Természetesen minden keresztény nemzetnek megvannak a maga ünnepi hagyományai is, melyek azt is magukba foglalják, hogy mi kerül az asztalra
– mondta a katolikus pap, és hozzátette: természetes, hogy minden országban az évszakhoz, és a térséghez köthető alapanyagokból készítik el a menüsort.
A feltámadás a kereszténység legnagyobb ünnepe. Ezen a napon természetesen az emberiség újjászületésére is emlékezünk, hiszen egy új korszak kezdődött az Újszövetséggel. Én, mint szakács természetesen mindig is élénken érdeklődtem a hagyományos húsvéti ételek iránt – szögezte le Paskó Csaba atya, és emlékeztetett rá, hogy a húsvéti időszakot egy 40 napos böjt előzi meg. Ez azért érdekes, mert a koplalás és az önmegtartóztatás hetei után a bőség megélése következik az ünnep alkalmával.
Tipikus húsvéti étel a bárány, a tojás, és a kalács, de természetesen nem feledkezhetünk meg a sonkáról sem. Télen sok helyen szokás disznótorost fogyasztani. A kolbász és a hurka rövid ideig készül, ám a jó minőségű sonkát hónapokig érlelik, és éppen húsvétra válik élvezhetővé
– mondta a séf-pap.
A sonka mellé nyilván nélkülözhetetlen a retek és az újhagyma. Méltatlanul kevés figyelmet kap a torma. Ez a húsvéti menü legerősebb étele, ami arra is emlékeztet, hogy a zsidóság a pészahra emlékezve keserű salátát fogyasztott a széderesteken. Ezek a mi számunkra Krisztus keserűségét és a könnyeinket jelképezik. Papként természetesen nem pártolom a babonákat, mégis érdemes megemlíteni, hogy a népi hiedelmek szerint a torma távol tartja tőlünk a rosszat – fejtette ki Paskó Csaba. A gasztronómia szakértője megjegyezte, hogy a csípős kiegészítő az emésztést is elősegíti.
A zsidóknál a sertés tisztátalan állat, ezért egy vallásos zsidó még a házába sem viszi be. Nálunk azonban semmi sem tiltja a fogyasztását. Tudni kell, hogy régen, amikor még nem léteztek hűtőgépek, az egyik leghatékonyabb tartósítási módszer a füstölés volt. Ezért választották a sonka esetében ezt az eljárást – magyarázta Csaba atya.
A tojás, az újjászületést jelképezi. Az egyház szerint a piros szín a mártírok vérét testesíti meg, így lett a piros tojás a húsvét egyik legfontosabb szimbóluma.
A kalács a kenyér ünnepi, húsvéti változata.