tóth gabi
Elképesztő dologra derül fény március 12-én kedden, mutatjuk is.
A március mai napja az év további részére is komoly hatást gyakorol. Gergely napja, azaz március 12. ugyanis a népi hiedelmek és hagyományok szerint több dolgot is előre vetít. Mutatjuk miket!
Gergely napjának március 12-ei ünneplését IV. Gergely pápa rendelte el 830-ban, aki elődjét, I. (Nagy) Gergely pápát, az iskolák alapítóját, a gregorián éneklés megteremtőjét az iskolák védelmezőjévé tette.
Gergely napján vetélkedőket tartott a diákság és még diákpüspököt is választottak. A naphoz kötődő népszokások jelképei a pápai öltözet, a fehér galamb és a kettős kereszt.
A mondás szerint, ha Gergely megrázza a szakállát, vagyis a mai napon esik a hó, akkor még áprilisban is fog. A mai időjárás tehát sok mindent befolyásol, többek között azt is, hogy mikor lehet elkezdeni a munkát a földeken.
A gyermekek ezen a napon acélt és tűzkövet a kezükben tartva, néha a földhöz vágva járták körbe a házakat, ezzel megidézve a tavaszba forduló napot. A Gergely napot köszöntő fiúkat Gergelyesnek hívták. A szokás valószínűleg azokra az időkre nyúlik vissza, amikor még mágikus módszerekkel igyekeztek befolyásolni a természet erőit.
Gergely napjával véget ért a farsangos, disznóvágásos, rokonlátogatásos, evéssel, ivással tarkított időszak. Ilyenkor már a hűvösebb területeken is jellemző, hogy elolvadt a hó, a tavaszi szelek szárítják fel az utakat és készülni lehet a tavaszi munkálatokra.
Régen nemcsak a tavasz kezdődött március 12-én, hanem a tanévkezdés is. A XIX. században lett általános, hogy tavasz helyett ősszel kezdődött az új tanév.