kulcsár edina
Jogosnak és elégségesnek tartjuk a kártérítés mértékét - mondta a Hableány áldozatainak perében részt vevő egyik ügyvéd, a Ripostnak. Akad olyan áldozat, aki a tragédia óta poszttraumás stresszben szenved.
2023 szeptemberében ítélte a Hableány kapitányát, Jurij C.-t 5 és fél év fogházbüntetésre a bíróság, valamint 6 évre eltiltották a hajóvezetéstől. Ez csak a büntetőügy volt, a sérültek és a halálos áldozatok hozzátartózóinak kártérítéséről szerdán, február 28-án döntött a Fővárosi Törvényszék.
A dunai hajózás újkori történetének legtragikusabb katasztrófája 2019. május 29-én történt. Ekkor süllyedt el Budapesten, a Margit hídnál a 27 méter hosszú Hableány panoráma hajó, amin a 135 méter hosszú, svájci tulajdonú, Bázelben bejegyzett szállodahajó, a Viking Sigyn gázolt át. A Hableány fedélzetén 33 dél-korai turista és kétfőnyi személyzet utazott, közülük csupán heten élték túl a szörnyű balesetet. A magyar hajó mindössze 7 másodperc alatt került a hullámsírba.
Jurij. C.,a kapitány korábban, a bíróságon az utolsó szó jogán elmondta, hogy nagyon sajnálja a történteket, és az egész életét végig fogja kísérni a szörnyű tragédia emléke.
A felfoghatatlan tragédia áldozatainak járó kártérítésről döntött most a bíróság. Az elsőfokú, tehát még nem jogerős ítélet szerint a 78 károsult összesen 1 milliárd 825 millió forintot kap. Ez személyenként változó mértékű lesz, az 5 millió forinttól a sok tízmilliós nagyságrendig. Fizetnie a Vikinget tulajdonló hajózási társaságnak kell majd - áll az ítéletben.
Jogosnak tartjuk az ítéletet és megfelelő mértékűnek is
- nyilatkozta a perben részt vevő egyik ügyvádi iroda munkatársa a Ripsotnak. Az ügyvéd arra is kitért, miért ilyen magas mértékű a fizetendő összeg, amit a gyakorlatban nem a Vikinget tulajdonló cég, hanem annak biztosítója fog kifizetni. A tragédia egyszemélyi felelőse egyébként kizárólag az ukrán kapitány, aki még jelenleg is házi őrizetben van.
Ügyvédi körökből származó információink szerint várható volt, hogy a bíróság horribilis kártérítést és sérelemdíjat tart majd jogosnak. A jogászok azt is egyértelműnek tartják, hogy a károkozó tartozik a felelősséggel.
Egy egyszerűsített példa szerint, ha valaki meghal egy balesetben, hozzátartozók maradhatnak utána. Azokat a rokonokat személyiségi jogi sérelem éri, mert elvesztették a szerettüket, például az anyjukat vagy a gyermeküket, testvérüket. Ezek az emberek sérelemdíjra jogosultak, hiszen az elhunyt nem tud többé részt venni az életük fontos eseményein, az iskolai ünnepségeken, az esküvőn, vagy egyáltalán a nevelésében, a támogatásában. Ráadásul a temetéssel kapcsolatban is felmerülnek különböző költségek, ilyen maga a búcsúztató, a koporsó ára, a virág, vagy az utazás.
A bíróság azt is mérlegeli, hogy egy családi kapcsolat mennyire volt szoros.
A sérelemdíj a Hableány-túlélőknek azért is jár, mert nekik is számos procedúrán túl kellett átesniük, és akadnak, akik a katasztrófa óta poszttraumás tünetektől szenvednek.