tóth gabi
A teljes 2900 milliárd forintos forráskeretből mindössze 600 millió forint az uniós támogatás, a fennmaradó 2300 milliárd forintos összeget a magyar kormány biztosítja
Az Európaszerte tapasztalt gazdatüntetések jól mutatják, hogy a gazdáknál végleg betelt a pohár. Elegük lett abból, hogy egyre inkább ellehetetlenítik a brüsszeli és a saját kormányaik által hozott döntések a munkájukat.
Jakab István, a MAGOSZ elnöke úgy fogalmazott egy hét eleji sajtótájékoztatón, hogy a nyugati gazdatüntetések az őrült ideológiák mentén meghozott döntések miatt alakultak ki.
Egyes kormányok ezeket a döntéseket nem csak egyszerűen átvették, hanem még meg is fejeltek. Ennek következményeit látjuk ma Németországban, Hollandiában és Franciaországban is.
Jakab István emlékeztetett, hogy a magyar gazdák tudják, hogy mit jelent bevonulni traktorokkal a fővárosba, hiszen ezt már ők is megtették, csak 2005-ben (az első Gyurcsány-kormány idején - a szerk.). A MAGOSZ szolidáris a tüntető uniós gazdákkal, és azt a magyar gazdák sem fogják tűrni, hogy az uniós gazdákra szigorúbb szabályok vonatkozzanak, mint az ukrán gazdákra.
Süle Katalin, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) általános agrárgazdasági ügyekért felelős országos alelnöke ezzel összefüggésben kiemelte, hogy a magyar agrárszektorban történelmi forrásbőség áll rendelkezésre. Megjegyezte: nem brüsszeli kegyelemről van szó:
A teljes 2900 milliárd forintos forráskeretből mindössze 600 millió forint az uniós támogatás, a fennmaradó 2300 milliárd forintos összeget a magyar kormány biztosítja
Szerinte míg más európai országok elvesznek a gazdáktól, addig a magyar kormánypéldátlan értékű támogatást biztosít a magyar gazdáknak.
Süle Katalin hozzátette, hogy az idei év kiemelten fontos, hiszen a júniusi választáson mi dönthetünk róla, hogy kik képviseljék Magyarországot a következő években Brüsszelben. Úgy látja, hogy a választások tétje az, hogy az agráriumot értő és támogató vagy az azt hátráltató csoportok kerülnek-e többségbe.
Nyitrai Zsolt miniszterelnöki főtanácsadó emlékeztetett, hogy még 119 nap van hátra az Európai Parlamenti választásokig. Nyitrai Zsolt történelminek és sorsfordítónak nevezte a június 9-én esedékes voksolást. A főtanácsadó hangsúlyozta, hogy Brüsszelben változásra van szükség. Meglátása szerint Brüsszelben mindent elrontottak:
Kiemelte, hogy nem csak a jelenlegi brüsszeli bürokraták leváltására van szükség, hanem a hazai baloldalt képviselő EP-képviselők is vérfrissítésre szorulnak, hiszen a jelenlegi dollárbaloldal nem a nemzeti érdekeket képviseli Brüsszelben. Nyitrai példaként a tanárok és óvodai dolgozók béremelését említette. Szerinte már egy évvel hamarabb megkaphatták volna a tanárok a béremelést, ha a brüsszeli magyar képviselők nem gáncsoskodtak volna.