kulcsár edina
Február elsejével a maradék vármegyék is csatlakozni fognak az új ügyeleti rendszerhez. Vagyis Pest és Fejér vármegyében is az 1830-at kell majd tárcsázni, mutatjuk, hogy milyen esetekben!
Hamarosan az összes vármegye átáll az új ügyeleti rendszerre. Ennek lényege, hogy délutántól másnap reggelig az, akinek háziorvosi ügyeleti -tehát nem kórházi-ellátásra van szüksége, egy központi telefonszámon, a 1830-on tud segítséget, tájékoztatást kérni. Összegyűjtöttük a Pest vármegyét érintő egyéb változásokat, amik február elsejével lépnek életbe!
Azokban a vármegyékben, ahol már bevezették, február egytől pedig már az összes vármegyében ha valakinek egészségügyi panasza van, annak a 1830-as új központi telefonszámot kell hívnia, de csak miután a háziorvosi rendelés véget ért (délután, hétvégén, ünnepnapokon) és ha nem életveszélyes a helyzet. Ilyenkor a vonal másik végén az irányítószám alapján kapcsolják a hívó félnek az illetékes vármegye mentésirányítását. Ezt követően a mentőszolgálat munkatársa kikérdezi a beteget és az állapotától függően ellátja tanácsokkal. A beszélgetés kimenetele háromféle lehet:
A járásközpontokban hétköznap 16 és 22 óra között, hétvégén pedig 8-tól 14 óráig van háziorvosi ügyelet, este 10 után és hétvégén 14 óra után pedig a mentőszolgálat tart fent sürgősségi ügyeletet-olvasható a mentők weboldalán. Vagyis akinek panasza van -ami nem igényel kórházi ellátást- a délutáni esti órákban felkeresheti a háziorvosi ügyeletet. Pest megyében például az alábbi központokban lesz erre lehetőség február egytől:
Az új ügyeleti rendszer számokban
Jelenleg (01.20) 155 telephelyen működtetik az ügyeletet országosan. Az új ügyeleti szisztéma bevezetése óta 103.000 hívás érkezett a központi, 1830-as telefonszámra és 312.000 beteget láttak el 306 ügyeleti óra alatt. Vagyis átlagosan óránként egy beteg jutott egy ügyeleti órára. Az esetek túlnyomó többségében enyhe, könnyen ellátható esetekkel keresték fel az ügyeleteket. A betegek 90 százaléka telefonon, otthonában vagy az ügyeleti telephelyen ellátható volt, az esetek érintettjeinek mindössze 10 százaléka került kórházba.