kulcsár edina
Megkérdeztük olvasóinkat, mit szólnának, ha betiltanák 16 év alatt az okostelefonok és a közösségi média használatát. Az ötlet Angliában merült fel egy fiatal lány tragédiájával kapcsolatban, aki a feltételezések szerint öngyilkos lett, miután online csúfolták.
Egy brit parlamenti képviselő betiltaná az okostelefonok és a közösségi média használatát a 16 éven aluli fiatalok számára – írja a SkyNews. A témát az Egyesült Királyság konzervatív képviselője, Miriam Cates vetette fel egy sajnálatos tragédia, a 14 éves Mia Janin halála kapcsán. A 14 éves angol lány ugyanis feltételezhetően öngyilkos lett, miután a közösségi médiában zaklatták és gúnyolták. A felvetésnek nagy híre ment. Mi is megkérdeztük olvasóinkat, hogy ők mit gondolnak az ötletről.
Az ébresztő beállításától kezdve, a kapcsolattartáson át a fényképezésig szinte mindenre használjuk okostelefonunkat. Van, aki ezen keres rá fontos információkra, tárolja rajta a személyes adatait, jegyzeteit, de sokaknak ma már a munkához és az iskolához is elengedhetetlen eszköz a mobiltelefon. Képzeljük csak el mi lenne, ha megtiltanák számunkra, hogy használjuk őket. Ez az ötlet merült most fel a brit parlamentben, kifejezetten a 16 éven aluli korosztályt érintve.
Miriam Cates, konzervatív képviselő ugyanis azt javasolta, hogy a 16 éven aluliaknak a mentális egészségük érdekében tiltsák meg az okostelefonok és a szociális média használatát.
2010 óta ugyanis jelentősen romlott a tizenévesek mentális egészségi állapota, az öngyilkossági kísérletek száma, és a pornófüggőség pedig megnőtt körükben, ezért itt az ideje megfontolni a közösségi média és talán még az okostelefonok betiltását is a 16 év alattiak körében
– fogalmazott a képviselő.
Miriam Cates képviselő a 14 éves Mia Janin esete kapcsán vetette fel a témát, aki a feltételezések szerint öngyilkos lett. Édesapja, Mariano Janin úgy véli, hogy 10. osztályos lányát a többi diák online zaklatta. Az egyik diák el is mondta a vizsgálat során, hogy Mia egyik tiktok-posztját megosztották egy snapchat-csoportban, amelyet az iskola fiú tanulói hoztak létre és ott kigúnyolták őt – írja a SkyNews. A felvetés ezeket az online csúfolódásokat és zaklatásokat próbálná megfékezni a fiatalok körében.
A felvetéssel kapcsolatban megkérdeztük olvasóinkat is, hogy mit szólnak az ötlethez. Egy részük egyetért a brit képviselővel, szerintük nem lenne rossz ötlet hazánkban sem betiltani a telefonok használatát 16 év alatt.
Helyes. Irány a szabadba szórakozni! Télen is
– írta egyik olvasónk, kifejezve, hogy miképpen szórakoztak a gyerekek a mobiltelefon előtti időkben.
„Jó ötlet! Az internet világa nagyon rossz irányba tereli a gyerekeket"– kommentelte egy másik hozzászóló, helyeselve a brit felvetést.
Van benne igazság, jó ötlet
– véleményezte egy másik olvasónk a kérdést felvető posztunk alatt. A kérdés persze csak az, hogy mennyi ideig bírnák tinédzsereink az okostelefon nélküli életet, pláne, ha a javaslat megvalósulásával a közösségi médiától is el lennének tiltva.
„Okos gondolat nagyon, csak talán már kivitelezhetetlen, de megérne egy próbát! Lehet, hogy a szülők jobban felháborodnának mint a gyerekek..." – írta egy másik olvasónk.
"Esélytelen!"
"Itt már az oviban is van" - írták mások.
"Te le tudnád tenni a telódat? Mert ha nem, a gyerektől se vedd el" - mondta más.
"Ebből hamarabb lenne forradalom, mint a kenyéráremelésből, teló nélkül már nincs tinédzser, aki egy napig is létezni tudna" - vélekedik egy apuka.
A brit miniszterelnök, Rishi Sunak szerint Cates asszony teljesen jogosan hívta fel a figyelmet arra, hogy milyen hatással van a gyermekeinkre az, ami online történik. „Az online biztonságról szóló törvényünk egyaránt foglalkozik az online bűncselekményekkel, és megvédi a gyermekeket az olyan káros vagy nem megfelelő tartalmaktól, mint a zaklatás vagy az önkárosítás népszerűsítése, a pornográfiához való hozzáférés, valamint az étkezési zavaroknak való kitettség" – mondta a kormányfő, aki annál azért óvatosabb politikus, hogy a telefonok betiltása mellett kardoskodna...
Ha támogatásra van szüksége, vagy egy ismerőse szorul segítségre, hívja a segélyvonalat: 116-123. Éjjel-nappal, mobilról vagy vezetékes vonalról is hívható, mindegyikről ingyenes.