tóth gabi
A mellrák minden hetedik-nyolcadik nőt érint, ám időben felismerve a daganat jól gyógyítható. Épp ezért fontos az alapos mammográfiai vizsgálat, mellyel akár már 5 mm átmérőjű, korai daganatot is képesek kimutatni. Most egy új eszközt kapott a Semmelweis Egyetem Orvosi Képalkotó Klinikája, a Pro Filii Alapítványnak köszönhetően.
Hatalmas előrelépés történt hazánkban a mellrákdiagnosztika területén: egy nagy felbontású leletező monitorral és a hozzá kapcsolódó mammográfiai munkaállomással egészült ki a Semmelweis Egyetem Orvosi Képalkotó Klinika KORKÉP Alapítványának eszközparkja. Az új eszközök a Mészáros Csoport Pro Filii Alapítványának támogatásával kerülhettek a klinikához, ezzel segítve, hogy minél több nőnél időben kiszűrhessék az emlőrákot.
Élete során minden 7-8. nőnél kialakul emlődaganat, ám időben felismerve a betegség jól gyógyítható. Épp ezért fontos az alapos emlődiagnosztikai vizsgálat. A daganat szűrésének fő módszere a mammográfia, mellyel időben, legtöbbször még az áttétképződés előtt ki lehet mutatni a daganatot. Mivel azok egy részében a mikromeszesedések különösen apró, egy milliméter alatti szemcsékből állnak, ezért nagyon fontos a jó felbontás és a minimum 5 megapixeles monitor, hogy minden elváltozást észrevegyenek a szakemberek. Most a Pro Filii Alapítvány jóvoltából a már meglévő monitor mellé még egy nagy felbontású monitort tudott beszerezni a klinika alapítványa, így a felvételeket párhuzamosan tudják kiértékelni a szakértők, gyorsítva a folyamatot.
Naponta mintegy 25-30 mammográfiás vizsgálatot végzünk, a hozzá kapcsolódó ultrahanggal és fizikális vizsgálattal. A szűrés azért is nagyon fontos, mert ha időben felismerjük a daganatot és még nem alakult ki áttét, akkor nagyobb az emlőmegtartó műtétek aránya és lehet, hogy nem lesz szüksége a páciensnek kemoterápiára a műtét után. Így a gyógyulási arány is magasabb
– ismertette dr. Tóth Mónika, az Emlődiagnosztikai Részleg klinikai főorvosa. Az időben való felismerést támogatja ez az új monitor is.
A Mészáros Csoport által életre hívott Pro Filii Alapítvány célja, hogy olyanokat támogasson, akik a kapott segítséget tovább tudják adni az arra rászorulóknak. Az alapítvány eddig csaknem 250 millió forinttal támogatott olyan civil szervezeteket, amelyek egészségügyi intézmények működését segítik. A Semmelweis Egyetem több alapítványa is kapott már támogatást a Pro Filii Alapítványtól. Még korábban a Koraszülött Utógondozó Központ korszerűsítésére fordított az alapítvány 10 millió forintot, most ennek a mammográfiai diagnosztikai állomásnak a beszerzésére adtak ugyancsak 10 milliót a klinikának.
A legnagyobb hazai tulajdonú vállalatcsoportként kiemelt felelősségünk van abban, hogy hatékonyabbá tegyük mindazok munkáját, akik közösségünk javát szolgálják. Bízunk benne, hogy ezzel a korszerű orvostechnikai eszközzel még hatékonyabbá válik a korai emlődaganatok kiszűrése. Így közvetetten az alapítványunk is hozzájárulhat az érintett páciensek gyógyulási esélyeinek javításához
–nyilatkozta a Ripostnak Dr. Tóth Krisztina, a Mészáros Csoport társadalmi felelősségvállalás igazgatója, a Pro Filii Alapítvány főtitkára a munkaállomás átadóünnepségén.
A Pro Filii Alapítványt a Mészáros Csoport 2021-ben hívta életre azért, hogy segítsen a társadalom kiszolgáltatott rétegeinek, azon belül is elsősorban a gyermekeknek és a családoknak. Az alapítvány eddig pályázati úton már 2 milliárd forinttal támogatott rászorulókat és olyan civil szervezeteket, amelyek a kiszolgáltatott társadalmi rétegeket segítik. Ebből az összegből támogatták a Semmelweis Egyetem Orvosi Képalkotó Klinika KORKÉP Alapítványát is, hozzájárulva ahhoz, hogy minél több magyar nő kapjon esélyt a mellrák időben való felismerésére és a gyógyulásra.