kulcsár edina
Eddig azt állították a bevándorláspárti politikusok, hogy a tömeges migráció biztosítja majd a polgárok jólétét. Kiderült, hogy ez nem igaz.
2015 és 2022 között 345 000 menedékkérelmet nyújtottak be Ausztriában. A tartózkodási engedélyek száma ennél lényegesen alacsonyabb, 166 000 fő lehet. Egy új tanulmány pedig azt is összegezte, hogy a migráció kezelésére 10 év alatt 21,6 milliárd eurót költenek az osztrák a költségvetésből.
A 21,6 milliárd euró az osztrák védelmi kiadás több mint ötszöröse. Ekkora összegből az exxpress.at összegzése szerint 42 ezer családi házat lehetne felépíteni, darabját 500 ezer euróval számolva. 4 új metróvonal is kitelne belőle, és ha ajándékként adnák az embereknek a pénzt, akkor minden osztrák 2333 eurót kapna, a csecsemőktől a nyugdíjas korúakig. Ehelyett ez az összeg a menekültügyi ellátásokba áramlik. Az adatokat az EcoAustria gazdaságkutató intézet számolta ki az Osztrák Integrációs Alap (ÖIF) megbízásából.
A menekültügyi migráció miatti nettó költségvetési többletköltség 2015 és 2025 között 8,8 milliárd euró lesz, és ebben még nincs benne az ukrán menekültek befogadásának költsége. Az első néhány évben a bevándorlás „szembetűnő nettó többletköltségekkel járt a közszféra számára” – írja a tanulmány. 2016-ban és 2017-ben ez a hiány az osztrák GDP 0,4 százaléka volt. Az eredmény javul, ahogy a migránsok munkába állnak, ez azonban lassú folyamat, és az alacsonyabb keresetek miatt kevesebb adót, járulékot fizetnek. Vagyis a migrációra fordított kiadások jóval meghaladják a bevételeket.
A szociális alapszolgáltatások és a kísérő nélküli kiskorú menekülteknek nyújtott támogatások 5,8 milliárd eurót tesznek ki a vizsgált tízéves időszakban. A fiatal bevándorlók oktatási költségei is rendkívül drága, ez 4,42 milliárd euróba kerül.