INSIDER

Szerző Ripost

Létrehozva: 2023.12.22.

Zéró tolerancia, a karácsonyi ünnepek alkalmával is!

Mutatjuk, hogy az ünnepi iszogatás után mikor vezethetsz!

Az alkohol a világ egyik legismertebb és leggyakrabban használt élvezeti cikke. A karácsonyi ünnepek alkalmával az emberek többsége szívesen fogyaszt belőle. Fontos, hogy ezt te is felelősséggel tedd, így megmutatjuk, hogy utána mennyivel vezethetsz!

Az ünnepek alkalmával az emberek többsége alkoholt is fogyaszt. (Képünk illusztráció) Fotó: Pixabay

Az elfogyasztott alkohol mennyiségétől függően az alkohol a vérben véralkohol formájában jelenik meg. Szervezeted, testsúlyod, nemed és még több más tényező is befolyásolja, hogy az általad elfogyasztott ital, milyen hatást vált ki és az meddig tart majd.

Egy átlagos egészségi állapotú emberre az alábbi módon hat az ital:

Tiszta tudatállapot: 0-0,5 ezrelék között

Általánosan elmondható, hogy ebben a tartományban még semmilyen módosító hatását nem érzed az alkoholnak. Egy átlagos testalkatú, 80 kg súlyú embernek ehhez körülbelül egy pohár (3 dl) sört kell elfogyasztania.

Enyhe ittasság: 0,3-1,2 ezrelék

Ebben a tartományban az átlagember felszabadultabbá válik, gátlásai oldódnak, az amúgy szótlanabb emberek is beszédesebbé válnak. Egyensúlyzavar még nem lép fel, de az apróbb mozdulatok már bizonytalanabbak. Nagyjából egy-másfél korsó sör után a reakcióidő is lecsökken.

Ittasság: 0,9-2,5 ezrelék

Ebben az esetben jelentősen lassulnak a reflexek, a mozgás bizonytalanná válik és annak ellenére, hogy a beszédkészség fokozódik, a felfogás romlik. Az egyensúlyérzék, a fókuszálás, az ítélőkészség jelentősen romlik.

Zavart viselkedés: 1,8-3,0 ezrelék

Nagyjából 3-4 sört követően már zavart a társalgás. Ha ennyit ittál, megeshet, hogy gyakran elveszíted a fonalat, elkalandozol, kuszák a gondolataid, semmire nem tudsz odafigyelni. Itt már a fizikai rosszullét jelei is tapasztalhatóak: szédülés, fejfájás, hányinger jelentkezhet.

Aluszékonyság: 2,5-4,0 ezrelék

Ebben az állapotban már fizikailag és szellemileg is nagyon lassú az, aki ennyit ivott. A fejfájás, a szédülés és a hányinger fokozódhat, sokan teljesen elveszítik a kapcsolatukat a külvilággal és szinte bárhol elalszanak. Ez akár életveszélyes is lehet, főleg télen.

A legtöbbször fogyasztott alkoholos italokat is összegyűjtöttük, hogy tudd, nagyjából mennyi idő, míg kiürül a szervezetedből:

  • 1 korsó 4%-os sör kicsivel több mint másfél óra alatt megy ki egy kb. 80 kilós, átlagos egészségi állapotú ember szervezetéből
  • 1 pohár (3dl) 4%-os sör elfogyasztása után körülbelül 50 percet kell várnod, hogy a volán mögé ülj
  • 1 feles 50%-os tömény szeszesital (például pálinka) esetében pedig legalább 2 órát kell várj, míg az teljesen felszívódik
  • 1 dl (100 ml) 40-50%-os alkoholtartamú ital kb. 3-4 óra alatt ürül ki teljesen a szervezetedből
Composition,With,Bottles,Of,Assorted,Alcoholic,Beverages.
Az ünnepek alatt is felelősséggel fogyassz alkoholt! (Képünk illusztráció) Fotó: Shutterstock

Az ünnepek alatti összejövetelekre általában az alkohol fogyasztása is jellemző. Mutatnunk néhány tippet, amivel amellett, hogy jól érezheted magad, mérsékelheted az alkoholfogyasztásod, például ha minél előbb a volánhoz ülnél utána.

1. Kóstolgasd az italodat!

Lehajtás helyett inkább csak kortyolgass. Ha lassabban iszol, a szervezetednek több ideje van feldolgozni az alkoholt.

2. Felváltva igyál!

Ha felváltva iszol alkoholmentes és alkoholos italokat, akkor pótlod az alkohol miatt elveszített folyadékot.

3. Válaszd a minőséget!

Amikor csak teheted, minőségi, kisebb adag italokat válassz, pl. kézműves söröket, prémium borokat, márkás röviditalokat.

4. Koncentrálj a társaságra!

Egy mondás szerint ne azért igyál, hogy jól legyél, hanem azért, hogy jobban. Figyelj az emberekre: beszélgess sokat, játssz a gyerekekkel vagy segíts a házigazdának.

5. Néha tarts egy kis pihenőt!

Ha tudod, hogy olyan eseményre készülsz, ahol inni fogsz, nem árt, ha előtte pár nappal hanyagolod az ivást. Az ivás utána is érdemes egy kis pihenőt hagynod.

Az amerikai Stanford Egyetem honlapján olvasható, hogy már a 2,5 és 3 ezrelék közötti véralkoholszint is súlyos alkoholmérgezést jelent, 4 ezrelék felett pedig könnyen kómába eshet az érintett, illetve már akkor fennáll a légzési elégtelenség okozta elhalálozás veszélye.

A Guiness Világrekordok egy lengyel férfit tart nyilván csúcstartóként a legmagasabb véralkoholszint kategóriájában. Nála a rendőrök 2013. júliusában 13,74 ezrelékes alkoholkoncentrációt mértek. Bár túlélte az esetet, ami önmagában hihetetlen, a szervezetében maradandó emésztő-, ideg-, szív-, és érrendszeri károsodás alakult ki.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek