tóth gabi
Hazánkban a karácsonyi menü egyik elmaradhatatlan eleme a halászlé, de számos más halétellel is feldobható az ünnepi asztal. Idén szálkamentes és tökéletes lehet az ünnepi hal, ugyanis Pallag Dávid séf néhány hasznos tanáccsal rukkolt elő lapunk kérésére.
Magyarország továbbra sem élen járó nemzet a halfogyasztásban, ennek ellenére a karácsony egyik tradicionális étele máig a halászlé. Bár az év nagy részében inkább a szálkamentes, tengeri halakat részesítjük előnyben, karácsonykor bepróbálkozunk a hazai édesvízi példányokkal is. Ahhoz azonban, hogy ne okozzon kellemetlenséget a sok szálka, érdemes elsajátítani egy-két praktikát, amivel ellenállhatatlanná varázsolható még a ponty húsa is.
Pallag Dávid a budaörsi Rutin séfje és tulajdonosa vendégül látott minket konyháján, sőt bevezetett minket a halpucolás rejtelmeibe, majd egy különleges halétel elkészítésében is a segítségére lehettünk. Dáviddal hamar megtaláltuk a közös hangot, így jó hangulatban telt a közösen eltöltött délelőtt. Dávid első éttermét a pandémia kellős közepén nyitotta, így a zárlat alatt volt ideje kikísérletezni saját szakmai identitását.
Sokan lebecsüljük azt a szót, hogy szerencse. Szerintem a szerencse egy lehetőség, amivel valaki vagy tud élni, vagy nem
– fogalmazz meg Dávid, aki a Rutin sikerének titkát a folyamatos megújulásban, és a családja támogatásában látja. Dávid nagyon szeret kísérletezni, amit mi is megtapasztalunk a Rutin látványkonyhájában. A hal felbontása után a szép halfiléket Dávid irdalni kezdte, majd elmagyarázta mire is jó ez valójában.
Minél több helyen irdaljuk be a húst, annál finomabb lesz, ráadásul, ha utána alaposan besózzuk, gyakorlatilag eltűnnek a szálkák
– magyarázza Dávid, majd aprólékos munkával bevagdossa a húst, amit én is kipróbálok. Dávid a beirdalt szeleteket forró vajjal teli serpenyőbe teszi.
Kézzel szoktam a serpenyő aljához nyomni a halszeletet, hogy egyenletesen piruljon meg a hal bőre
– folytatja Dávid, aki még több vajat adagol a serpenyőbe és a hússzelet megfordítás nélkül, csak a forró zsiradékkal locsolva süti át. A halszeletek néhány perc után már egy tányérban pihennek és csak arra várnak, hogy megkóstoljuk őket.
Én szeretek a halra úgy gondolni, mint egy jó steakre. Egyáltalán nem kell túlsütni
– fűzi tovább Dávid, majd megkóstoltatja velünk a pontyszeletet, ami olyan puha, omlós, és szálkamentes, hogy szinte elolvad a szánkban.
Dávid a hal sütésével párhuzamosan egy rétegzett burgonyát sütött ki forró olajban, majd megkezdte a tálalást. Miután ízlésesen elhelyezte az ételeket egy jól megválasztott tányéron, frissítőkkel egészítette ki, majd nyakon öntötte egy elképesztően gusztusos halas lecsómártással. A mennyországban éreztük magunkat ahogy az illatok különleges egyvelegét megéreztük. Természetesen a végeredmény szemet gyönyörködtető lett, így azonnal összefutott a nyál a szánkban. A jól megérdemelt ebéd után még hosszú ideig az ízek és illatok kavalkádja járta át a beszélgetést és a gondolatainkat. Hogy ezt az élményt te is átélhesd, elhoztuk Dávid különleges receptjeit.
Hozzávalók: 2 kiló sárga sütnivaló burgonya, 300 gramm olvasztott vaj, 1 evőkanál só, sütéshez olaj
Elkészítés: A burgonyát meghámozzuk és szeletelővel vagy kés segítségével 2 milliméteres szeletekre vágjuk. Egy keverőtálba átkeverjük a sóval és a vajjal. Ezután egy zsírpapírral bélelt tepsibe pikkely szerűen elkezdjük rétegezni a burgonyát, amíg el nem fogy. A tetejét zsírpapírral lefedjük, majd alufóliával lezárjuk a tepsit., majd 148 fokon 2 és fél órát sütöm. Ha elkészült, érdemes valamivel lesúlyozni a tetejét és így hagyni kihűlni egy éjszakán át. Adagolás után bő olajban 180 fokon süssük aranybarnára.
Hozzávalók: 150 gramm datolyaparadicsom, 100 gramm piros kápia paprika, 100 gramm sárga paprika, 200 gramm hagyma, kevés zsiradék, 500 gramm halalaplé vagy maradék halászlé, 100 gramm Kolozsvári szalonna
Elkészítés: A paradicsomot lehámozzuk, megszórjuk sóval, cukorral, olívaolajjal. Körülbelül egy órára nem túl meleg sütőbe tesszük szikkadni. A paprikák héját leégetjük, majd forrón zárható dobozba tesszük pihenni, ez után pedig leszedjük róla az égett részt. Az apróra vágott szalonnát feltesszük izzadni és ha mindent kiengedett, jöhet a finomra vágott hagyma, amit a zsiradékon párolunk meg. A paprikával, hámozott sült paprikával, hámozott paradicsommal, a párolt hagymán hagyományos lecsót készítünk. Felöntjük kevés halalaplével, besűrítjük, majd turmixoljuk és át szűrjük.