kulcsár edina
Karácsony közeledtével a tudatos szülőkben rendre felmerül az okoseszköz vásárlásának a kérdése, amiben most segítséget nyújthat a médiahatóság felmérése.
Szülőként komoly döntés, hogy mikor kapja meg a gyermek az első okoseszközét, ami karácsony közeledtével gyakrabban felmerül. Egyáltalán, mit és mennyit használjon a gyerek? Milyen szabályok mentén netezzen? Hogyan lehet távol tartani a káros tartalmaktól? Íme a szakértők tanácsa!
A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság 2021-es vizsgálatban részt vevő családok szerint a 2 éves gyerekek 4 százaléka már internetezik, míg a 3 évesek közül 9% használja viszonylag rendszeresen az internetet. 2021-ben pedig már közel kétszer annyi 7-8 éves gyereknek volt mobiltelefonja, mint 2017-ben. Ez azt is jelenti, hogy sokkal többen és sokkal korábban találkozhatnak káros tartalmakkal. Egy 2020-as kutatás eredményei szerint pedig átlagosan már 10 éves korban van a gyerekeknek saját mobiljuk internet-előfizetéssel, de csak kevesekkel beszélgetnek el komolyabban a szüleik, hogy mire érdemes vigyázniuk a digitális világban.
Az elmúlt években rengeteg vitát generált a szülők és a szakemberek körében is, hogy mennyit és hogyan kellene használni a gyerekeknek az okoseszközöket, mint ahogy persze az is, hogy hány éves kortól. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ajánlása alapján
Fontos az is, hogy elalvás előtt egy órával se a gyerekek, se a kamaszok ne használjanak elektronikus készülékeket, mert ez rontja az alvásminőséget. Pszichológusok szerint kiemelten fontos, hogy egyértelműen és nyíltan meghatározzuk a képernyőidővel kapcsolatos szabályokat és kereteket.
Onnantól kezdve, hogy saját okoseszköze van gyermekünknek, előbb vagy utóbb olyan felnőtteknek szóló tartalmakhoz is hozzá fog tudni férni, amelyeket esetleg szülőként nem akarnánk, hogy lásson-figyelmeztet az NMHH. Például sok fiatal a pornóoldalakon keresztül részesül szexuális felvilágosításban, különösen, hogy ha a szülő nem mer erről nyíltan beszélni gyermekével, így az inkább az interneten keres válaszokat. Elengedhetetlen tehát, hogy a biztonsági beállítások (szűrőprogram, szülői felügyelet funkció bekapcsolása) mellett a kommunikáció is szerepet kapjon az első okoseszköz megvásárlásakor - írja a digipedia.hu.
Mivel a gyerekek túlnyomó többsége nem tud önszabályozni, illetve nincs tisztában a digitális világ tulajdonságaival, a szülőknek kell megtanítani a gyermekeket a netikettre, az alapvető biztonsági szabályokra, valamint arra, hogyan tarthatnak egyensúlyt a digitális és az offline világ között. Például, hogy ne használják étkezés vagy filmezés, esetleg tanítás közben, és ne vigyék magukkal a mellékhelyiségbe se.