Létrehozva: 2023.12.24.

Egy óvónőnek köszönhető az első magyar karácsonyfa - de miért pont fenyő?

Mióta állítunk karácsonyfát, honnan ered ez a hagyomány, ki állított először karácsonyfát hazánkban. Ezekre a kérdésekre kerestük a választ a cikkünkben.

Nem áruluk el azzal nagy titkot, hogy a keresztény hagyományokkal rendelkező országokban a karácsony jelképe, maga a karácsonyfa, ami már jó ideje a családok otthonát díszíti az ünnepekkor. Azt már a gyerekeknek sem kell elmagyarázni, hogy a fát feldíszítjük és alá kerülnek a Jézuskától kapott ajándékok. Azt azonban kevesen tudják, hogy miért a fenyőfa lett karácsonyfa és honnan is ered ez a hagyomány

Feldíszített karácsonyfák és ajándékok sorakoznak a Vigadóban 1914-ben a hadbavonult katonák gyermekeinek az Ezer karácsonyfa nevű ünnepségen Fotó: Fortepan / Országos Széchényi Könyvtár

A fenyőfákra már jóval a karácsony megjelenése előtt szimbólumként tekintettek, már az ószövetség idején jelentés társítottak hozzájuk, többek között a mindenség és az életerő megtestesítőjének tartották ezeket a növényeket. A jelentéstartalmak és a hozzájuk köthető mondák, vallási szokások az idő múlásával keveredtek, és további történetek keletkeztek. Ennek is köszönhető, nincs arról pontos feljegyzés, adat, hogy ki, miért, mikor állította fel az első karácsonyfát és ez miért pont a fenyőre esett a választása. 

Miért pont a fenyő?

Egyes nézetek szerint a gyerekeknek köszönhető a hagyomány létrejötte, mert köszönhetően alakjának a picik elsősorban az aljához fértek oda, így könnyen tudták azt díszíteni. Sokan a praktikum oldaláról közelítik meg a fenyő karácsonyfává válását, mert hogy örökzöldként ez volt az egyetlen, ami télen is megtartotta a leveleit, és emellett mutatós is. 

Royal Christmas
Az Illustrated London News-ban megjelent kép tette divattá a karácsonyfát a tengeren túlon Fotó: Hulton Archive / Getty Iamges 

Luthertől az angol királynőig

Úgy tartják, hogy Luther Mártonnak nagy szerepe van a karácsonyfa hagyományának kialakulásában, mert ő volt az első, aki feldíszített egy fenyőfát karácsonykor, ám ezt sem lehet hitelt érdemlően bizonyítani. Ezzel szemben az biztosan tudható, hogy a szokás Német-római Birodalomból való, ahol már az 1500-as évektől kezdve számos feljegyzés szól feldíszített fenyőkről az elzászi területekről. 

Arisztokrata divat 

Az Egyesült Államokba is németektől terjedt el a karácsonyi fenyő tradíciója. Tulajdonképpen egy korabeli celebnek köszönhető, méghozzá a fiatal Viktória brit királynőnek, ugyanis a királyi párt és gyermekeit 1846-ban az Illustrated London News lapban egy feldíszített fenyőfával ábrázolták. Mivel a koronás főt divat volt utánozni ezt sokan megtették, így terjedt el a karácsonyfa állítás hagyománya. 

Brunszvik Teréz
Brunszvik Teréznek köszönhető az első magyar karácsonyfa  Fotó: Fényes Tamás/ MTI 

Nem csak az első hazai óvodát, de az első magyarországi karácsonyfa állítást is Brunszvik Teréz grófnőnek köszönhetjük. Az első magyar karácsonyfát 1824-ben állította a grófnő, ami annyira megtetszett a hazai nemességnek, hogy követték ebben. A divat futótűzként terjed, hiszen Jókai Mór „A koldusgyermek című”elbeszélésében már említi a karácsonyfát 1866-ban. 

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek