tóth gabi
Sokan nem szeretik a hideget, pedig nem is olyan rossz, mint gondolnád. Még az alakod megőrzésében is segíthet.
Az elmúlt napokban a hidegfrontok és a melegfrontok váltották egymást, ami a tartósan hideg időnél is rosszabb. A szervezeted nagyon megterheli ez az időszak. Pedig ha tartósan hideg idő lenne, annak jótékony hatásai is lennének. Mutatjuk, hogy mik.
A hideg képes segíteni az immunrendszer működését. A fehér vérsejtek bizonyos alpopulációja a hideg hatására intenzívebben termelődik, hogy hatékonyabban tudjon küzdeni a szervezeted a vírusokkal, baktériumokkal és gyulladásokkal.
Az állatok sem ma kezdték. Nem véletlenül alszanak többen közülük téli álmot. Míg meleg környezetben a testnek a lehűlésre kell energiát fordítania, addig a hidegben erre nincs szükség. Testileg, lelkileg egyaránt könnyebben tudsz ilyenkor pihenni. Érdemes ezt a téli fűtés beállításakor is figyelembe venned.
A hideggel együtt megjelennek az úgynevezett barna zsírok, melyek gyorsabban égetik el a kalóriát, mint a domináló fehér vagy sárga zsírok. Ez utóbbiak tárolják a fölösleges kalóriát. Kutatók szerint a barna zsír a túlsúly és a hasi elhízással járó problémák kezelésében is segíthet. Bár a barna zsír viszonylag kis mennyiségben található a szervezetben, a hidegben a legaktívabb. A hidegben a barna zsír több hő termelésére kényszerül.
Az emberek többsége szeret a szabadban edzeni, de a téli hideg közeledtével inkább behúzódik. Az orvosok szerint érdemes időnként a szabadban edzeni, mert csökkenti az érrendszeri betegségek kialakulását. A hideg testnek jobban oda kell figyelnie a hőháztartására és az izmok ideális állapotának fenntartására.
A tavasz elejétől az ősz végéig tapasztalhatod valamilyen allergia tüneteit. Télen szerencsére nem ez a helyzet. A hideg levegő ezen kívül segíti a légutaid fejlődését, hiszen nincs semmi, ami megakadályozná a megfelelő működésében.
Egyes kísérletek rámutattak, hogy a szoba hőmérséklete befolyásolja a kedélyállapotot, valamint a gondolkodást is. Bár melegben komfortosabban érzi magát a test, hidegben jobban tudsz koncentrálni. A munka és a tanulás alkalmával így ne fűts be túlságosan.
Több olyan sérülés is van, ami után a jegelés tud a megfelelő megoldás lenni. Rándulás, ficam, zúzódások esetében hideg gyógymód ajánlott, többek közt géltasak, gélpárna, jégzselé formájában, melyeket legalább 2 órán át kell hűtőszekrényben tárolni. Szükség esetén ha nincs más, egy zacskó fagyasztott zöldborsó is megteszi, mivel annak könnyen formázható az állaga, így a sérülés alakjához tudod igazítani. A hideggel és a gyulladásokkal is ugyanez a helyzet. A gyulladásoknak is jót tesz, ha elkerüli őket a meleg.