tóth gabi
Mutatjuk, merre sodródik!
Közel 40 év nyugalmi állapot után a héten mozgásba lendült a világ legnagyobb méretű jéghegye az Antarktisz közelében- írja a német Bild hírportál. Az A23A "lajstromszámú" jéghegy területe közel 4000 négyzetkilométer, tehát nagyjából nyolcszor akkora mint Budapest, a vastagsága pedig nagyjából 400 méter.
Az A23A jéghegy 1986-ban szakadt le az antarktiszi Filchner-jégselfről, majd néhány nap sodródás után zátonyra futott és elakadt a Weddell-tenger déli részét, ahol az elmúlt négy évtizedet töltötte. Érdekesség, de amikor az A23A levált az "anyakontinensről", egy szovjet kutatóközpont üzemelt rajta, ezért Moszkva expedíciót küldött a jéghegyre, hogy begyűjtsék az otthagyott tudományos felszerelést.
A BBC-nek nyilatkozó sarkkutatók szerint az A-23A az elmúlt hónapokban a szél és az áramlatok hatására kezdett el ismét mozogni. Többen úgy vélik, hogy a jéghegy vastagsága több méterrel lecsökkent a globális felmelegedés hatására, ezért szabadult ki a zátony fogságából.
Szakértők úgy vélik, hogy a többi jéghegyhez hasonlóan, az A-23A is egy körkörös pályán fog sodródni az Antarktisz körül az itt található áramlatok miatt. Egyes forgatókönyvek szerint a jéghegy akár a Nagy-Britanniához tartozó Dél-Georgia szigetek partjait is elérheti a vándorlása során. Ha ez bekövetkezik, akár komoly károkat is okozhat a helyi állatvilágnak azzal, hogy elzárja a táplálékszerző útvonalakat a fókák és pingvinek elől.
Fontos elmondani, hogy a jéghegyek vándorlása és olvadása sok élőlénynek jelenti az életet. Amikor ugyanis a bennük lévő ásványokban gazdag üledékek felszabadulnak, tápanyagot biztosítanak az óceáni tápláléklánc alapját adó apró élőlényeknek, köztük a planktonoknak.